
Antagningspoäng Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen Göteborgs universitet
HT 2026 krävdes 16,34 i betyg eller 0,45 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 17,70 · 37 antagna · 1,4 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 17,61, HP 0,65
Vad betyder 0,45? 0,45 på högskoleprovet motsvarar ungefär 56 rätt av 160 på provet våren 2026. 85,8 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,45? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 256 sökande, varav 59 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Vårterminer 2017–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,34 | 17,70 | 0,45 | Ingen | 37 | 259 |
| VT 2026 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 25 | 158 |
| HT 2025 | 14,42 | 16,03 | Alla | Alla | 35 | 218 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 29 | 159 |
| HT 2024 | 16,39 | 14,16 | 0,60 | 3,50 | 35 | 380 |
| VT 2024 | Alla | Alla | Alla | Alla | 31 | 214 |
| HT 2023 | 13,45 | 13,95 | Alla | Alla | 40 | 346 |
| VT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 32 | 192 |
| HT 2022 | 16,66 | 17,15 | 0,40 | Alla | 35 | 406 |
| VT 2022 | 13,15 | 14,09 | Alla | Ingen | 30 | 239 |
Visa 10 äldre terminer (VT 2017–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 16,71 | 15,56 | 0,45 | 4,00 | 35 | 459 |
| VT 2021 | 15,79 | 15,08 | 0,40 | Alla | 30 | 291 |
| HT 2020 | 16,55 | 17,21 | Alla | 3,00 | 35 | 420 |
| VT 2020 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 34 | 212 |
| HT 2019 | Alla | Alla | Alla | Alla | 46 | 347 |
| VT 2019 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 29 | 199 |
| HT 2018 | 15,15 | 14,70 | 0,20 | 4,00 | 30 | 311 |
| VT 2018 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 45 | 236 |
| HT 2017 | 16,71 | 14,38 | 0,90 | Ingen | 25 | 391 |
| VT 2017 | 15,73 | 15,00 | 0,70 | Ingen | 24 | 299 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,61 | 18,02 | 0,65 | Ingen | 37 | 259 |
| VT 2026 | 15,94 | 14,16 | 0,50 | Ingen | 35 | 158 |
| HT 2025 | 16,58 | 16,19 | 0,40 | 3,50 | 40 | 218 |
| VT 2025 | 15,67 | 15,96 | 0,50 | 4,00 | 35 | 159 |
| HT 2024 | 17,86 | 15,50 | 0,75 | 3,50 | 35 | 380 |
| VT 2024 | 16,82 | 17,60 | 0,45 | Alla | 35 | 214 |
| HT 2023 | 17,29 | 15,57 | 0,60 | 3,00 | 40 | 346 |
| VT 2023 | 16,10 | 16,15 | 0,40 | 4,00 | 35 | 192 |
| HT 2022 | 17,96 | 17,65 | 0,65 | 4,00 | 35 | 406 |
| VT 2022 | 15,94 | 16,18 | 0,65 | 4,00 | 30 | 239 |
Visa 10 äldre terminer (VT 2017–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 17,33 | 16,11 | 0,65 | 4,00 | 40 | 459 |
| VT 2021 | 17,81 | 15,70 | 0,65 | 4,00 | 30 | 291 |
| HT 2020 | 17,00 | 17,21 | 0,45 | 4,00 | 50 | 420 |
| VT 2020 | 15,58 | 14,43 | 0,25 | Alla | 49 | 212 |
| HT 2019 | 14,70 | 15,18 | 0,35 | 3,50 | 60 | 347 |
| VT 2019 | 14,11 | 12,30 | 0,50 | Ingen | 45 | 199 |
| HT 2018 | 16,25 | 13,54 | 0,65 | 4,00 | 40 | 311 |
| VT 2018 | 17,34 | 14,29 | 0,65 | Ingen | 35 | 236 |
| HT 2017 | 17,86 | 15,70 | 1,00 | Ingen | 25 | 391 |
| VT 2017 | 17,90 | 16,98 | 0,95 | Ingen | 24 | 299 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Axt, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 259
- i första hand
- 51
- förstahandssökande per antagen
- 1,4
- av de sökande var kvinnor
- 78 %
Grundlärarprogrammet – årskurs 4–6 på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför grundlärarprogrammet – årskurs 4–6 på alla 25 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitetGöteborg · 138 sökande | 15,30 | 14,65 | 0,60 | 138 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 259 sökande | 16,34 | 17,70 | 0,45 | 259 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 50 sökande | Alla | Ingen | Alla | 50 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 107 sökande | Alla | Alla | Alla | 107 |
| Högskolan i BoråsBorås · 196 sökande | Alla | Alla | Alla | 196 |
| Högskolan DalarnaDistans, Falun · 275 sökande | Alla | Alla | Alla | 275 |
| Högskolan i HalmstadHalmstad · 228 sökande | Alla | Alla | Alla | 228 |
| Högskolan i GävleDistans, Gävle · 189 sökande | Alla | Alla | Alla | 189 |
| Jönköping UniversityJönköping · 286 sökande | Alla | Alla | Alla | 286 |
| Högskolan KristianstadKristianstad · 179 sökande | Alla | Alla | Alla | 179 |
| Högskolan VästTrollhättan · 143 sökande | Alla | Alla | Alla | 143 |
| Karlstads universitetDistans, Karlstad · 232 sökande | Alla | Alla | Alla | 232 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet?
HT 2026 krävdes 16,34 i betyg eller 0,45 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet?
HT 2026 hade programmet 259 sökande, varav 51 i första hand. Det blir 1,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, Samhällsorienterande ämnen vid Göteborgs universitet?
HT 2026 krävdes 0,45 i urval 2. Det motsvarar ungefär 56 rätt av 160 på provet våren 2026, och 85,8 % av provdeltagarna nådde dit.