Göteborgs universitets huvudbyggnad

Antagningspoäng Journalistprogrammet Göteborgs universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,64 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,64av 22,50
Högskoleprovet1,15av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,48 · 80 antagna · 3,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,28, HP 1,25

Vad betyder 1,15? 1,15 på högskoleprovet motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026. 28,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,15? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,101,201,3020082011201420172020202320262013: 1,252014: 1,102015: 1,102016: 1,202017: 1,152018: 1,052019: 1,052020: 1,052021: 1,052022: 1,102023: 1,152024: 1,202025: 1,202026: 1,15
Gymnasiebetyg (BI)
18,0018,5019,0019,5020,0020,502016201820202022202420262016: 19,692017: 18,912018: 18,772019: 18,702020: 19,552021: 19,902022: 19,742023: 20,002024: 19,352025: 19,382026: 19,64

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Journalistprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,6419,481,1580
HT 202519,3818,991,2080
HT 202419,3518,501,2090
HT 202320,0019,551,1592
HT 202219,7419,171,1094
HT 202119,9019,661,0580
HT 202019,5519,741,0575
HT 201918,7019,101,0573
HT 201818,7719,431,0590
HT 201718,9118,451,1588
Visa 17 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,6918,041,2080
VT 2016––0,9048
HT 2015––1,1046
VT 2015––1,0546
HT 2014––1,1049
VT 2014––1,0048
HT 2013––1,2550
VT 2013––0,9050
HT 2012–––56
VT 2012–––44
HT 2011–––42
VT 2011–––48
HT 2010–––50
VT 2010–––52
HT 2009–––48
VT 2009–––54
HT 2008–––58

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Axt, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 414
i första hand
330
förstahandssökande per antagen
3,9
av de sökande var kvinnor
69 %

Journalistprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför journalistprogrammet på alla 2 lärosäten

Journalistprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Göteborgs universitetGöteborg · 1 414 sökande19,6419,481,15
MittuniversitetetSundsvall · 258 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 19,64 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 hade programmet 1 414 sökande, varav 330 i första hand. Det blir 3,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 1,15 i urval 2. Det motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026, och 28,2 % av provdeltagarna nådde dit.