Göteborgs universitets huvudbyggnad

Antagningspoäng Statsvetarprogrammet Göteborgs universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,36 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,36av 22,50
Högskoleprovet1,30av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,31 · 51 antagna · 5,6 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,60, HP 1,30

Vad betyder 1,30? 1,30 på högskoleprovet motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026. 17,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,30? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 522 sökande, varav 402 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2010–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,101,301,502010201320162019202220262010: 1,502011: 1,302012: 1,302013: 1,202014: 1,402015: 1,402016: 1,302017: 1,252018: 1,152019: 1,002020: 1,002021: 1,202022: 1,152023: 1,152024: 1,252025: 1,252026: 1,30
Gymnasiebetyg (BI)
18,0019,0020,0021,002010201320162019202220262010: 20,702011: 20,402012: 20,302013: 20,102014: 20,702015: 20,802016: 20,102017: 19,202018: 19,212019: 18,392020: 19,302021: 19,852022: 20,312023: 20,182024: 20,312025: 20,422026: 20,36

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Statsvetarprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,3620,311,3051
VT 202619,7419,211,2067
HT 202520,4219,651,2568
VT 202519,6620,001,1060
HT 202420,3120,601,2560
VT 202419,3818,491,1065
HT 202320,1819,711,1570
VT 202319,0618,021,1060
HT 202220,3119,351,1570
VT 202218,7119,091,1070
Visa 23 äldre terminer (HT 2010–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202119,8518,951,2063
VT 202118,7718,331,1060
HT 202019,3018,701,00105
VT 202017,9716,950,8585
HT 201918,3917,451,00100
VT 201917,8617,810,8565
HT 201819,2118,651,1583
VT 201818,1317,811,1560
HT 201719,2018,401,2562
VT 201718,8018,571,1570
HT 201620,1019,201,3046
VT 201619,4018,001,2545
HT 201520,8020,291,4045
VT 201519,9020,101,3546
HT 201420,7021,111,4050
VT 201419,7019,801,2545
HT 201320,1020,271,2075
VT 201319,4419,801,2075
HT 201220,3018,561,3075
VT 201219,1019,441,2075
HT 201120,4019,901,3060
VT 201119,9019,251,3047
HT 201020,7020,541,5045

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Axt, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 654
i första hand
306
förstahandssökande per antagen
5,6
av de sökande var kvinnor
64 %

Statsvetarprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför statsvetarprogrammet på alla 4 lärosäten

Statsvetarprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Göteborgs universitetGöteborg · 1 654 sökande20,3620,311,30
Karlstads universitetKarlstad · 566 sökande16,9716,680,85
LinnéuniversitetetVäxjö · 563 sökande16,7516,300,65
Mälardalens universitetVästerås · 522 sökande14,3815,250,40

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 20,36 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 hade programmet 1 654 sökande, varav 306 i första hand. Det blir 5,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 1,30 i urval 2. Det motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026, och 17,3 % av provdeltagarna nådde dit.