
Antagningspoäng Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) Högskolan Kristianstad, distans, Kristianstad
HT 2026 krävdes 15,28 i betyg, medan alla behöriga som sökte med högskoleprovet kom in (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 15,95 · 50 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 16,56
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2021–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,28 | 15,95 | Alla | 3,50 | 50 | 292 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 62 | 237 |
| HT 2024 | 11,16 | 12,04 | Alla | Alla | 45 | 249 |
| VT 2024 | – | – | – | – | 1 | 1 |
| HT 2023 | 14,40 | 15,00 | Alla | 3,00 | 40 | 271 |
| VT 2023 | – | – | – | – | 0 | 2 |
| HT 2022 | 15,37 | 15,60 | Alla | 3,00 | 40 | 289 |
| HT 2021 | 14,50 | 15,20 | Alla | 3,50 | 40 | 346 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,56 | 17,32 | Alla | 3,50 | 60 | 292 |
| HT 2025 | 12,45 | 13,90 | Alla | 3,00 | 90 | 237 |
| HT 2024 | 14,84 | 15,60 | Alla | Alla | 60 | 249 |
| VT 2024 | – | – | – | – | 1 | 1 |
| HT 2023 | 16,30 | 15,00 | Alla | 3,00 | 50 | 271 |
| VT 2023 | – | – | – | – | 0 | 2 |
| HT 2022 | 17,02 | 16,73 | 0,60 | 3,00 | 50 | 289 |
| HT 2021 | 16,10 | 17,13 | 0,45 | 3,50 | 50 | 346 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Senare del av program Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) (VT 2024); Landskapsvetare - förvaltning och planering - Senare del av program (VT 2023)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Jorchr, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 292
- i första hand
- 90
- förstahandssökande per antagen
- 1,5
- av de sökande var kvinnor
- 71 %
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 krävdes 15,28 i betyg, medan alla behöriga som sökte med högskoleprovet kom in (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 hade programmet 292 sökande, varav 90 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.