Högskolan Väst i Trollhättan

Antagningspoäng Nätverksteknik med IT-säkerhet Högskolan Väst, Trollhättan

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 14,76 i betyg eller 0,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg14,76av 22,50
Högskoleprovet0,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 14,60 · 70 antagna · 2,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 15,33, HP 0,80

Vad betyder 0,70? 0,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 74 rätt av 160 på provet våren 2026. 67,8 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 0,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,000,200,400,600,801,0020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,102010: 0,302011: 0,102012: 0,802013: 0,802014: 0,902015: 0,902016: 0,602017: 0,352018: alla behöriga antogs2019: alla behöriga antogs2020: alla behöriga antogs2021: alla behöriga antogs2022: alla behöriga antogs2023: alla behöriga antogs2024: 0,152025: 0,502026: 0,70
Gymnasiebetyg (BI)
12,0013,0014,0015,002010201320162019202220262010: 14,302011: 13,602012: 15,152013: 15,002014: 14,802015: 14,172016: 13,192017: 12,872018: alla behöriga antogs2019: alla behöriga antogs2020: alla behöriga antogs2021: alla behöriga antogs2022: 12,702023: alla behöriga antogs2024: 13,692025: 14,242026: 14,76

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Nätverksteknik med IT-säkerhet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202614,7614,600,7070
HT 202514,2414,600,50100
HT 202413,6913,500,15128
HT 2023AllaAllaAlla140
HT 202212,7014,19Alla85
HT 2021Alla11,64Alla140
HT 2020AllaAllaAlla120
HT 2019AllaAllaAlla100
HT 2018AllaAllaAlla90
HT 201712,8712,710,3590
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201613,1913,380,6071
HT 201514,1714,740,9071
HT 201414,8014,900,9063
HT 201315,0015,400,8068
HT 201215,1514,720,8064
HT 201113,6014,200,1050
HT 201014,3015,160,3050
HT 2009––0,1050
HT 2008––Alla54

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: W.carter, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
556
i första hand
173
förstahandssökande per antagen
2,5
av de sökande var kvinnor
23 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst?

HT 2026 krävdes 14,76 i betyg eller 0,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst?

HT 2026 hade programmet 556 sökande, varav 173 i första hand. Det blir 2,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst?

HT 2026 krävdes 0,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 74 rätt av 160 på provet våren 2026, och 67,8 % av provdeltagarna nådde dit.