
Antagningspoäng Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi Jönköping University
HT 2026 krävdes 17,71 i betyg eller 1,05 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 18,10 · 34 antagna · 1,4 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 18,58, HP 1,10
Vad betyder 1,05? 1,05 på högskoleprovet motsvarar ungefär 99 rätt av 160 på provet våren 2026. 36,7 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 1,05? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,71 | 18,10 | 1,05 | Ingen | 34 | 870 |
| HT 2025 | 18,23 | 17,69 | 1,05 | Ingen | 20 | 732 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,58 | 18,44 | 1,10 | Ingen | 34 | 870 |
| HT 2025 | 18,84 | 18,52 | 1,20 | Ingen | 20 | 732 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Kontrastfoto Ljungby, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 870
- i första hand
- 46
- förstahandssökande per antagen
- 1,4
- av de sökande var kvinnor
- 40 %
Civilekonomprogrammet på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilekonomprogrammet på alla 14 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet (LiU)Linköping · 4 033 sökande | 19,58 | 19,95 | 1,35 | 4 033 |
| Örebro universitetÖrebro · 2 290 sökande | 19,27 | 18,90 | 1,20 | 2 290 |
| Linköpings universitet (LiU)Linköping · 1 917 sökande | 19,06 | 19,45 | 1,20 | 1 917 |
| Karlstads universitetKarlstad · 1 714 sökande | 18,33 | 17,80 | 1,10 | 1 714 |
| Jönköping UniversityJönköping · 1 828 sökande | 18,28 | 18,15 | 1,10 | 1 828 |
| Umeå universitetUmeå · 1 406 sökande | 17,85 | 17,10 | 1,05 | 1 406 |
| Jönköping UniversityJönköping · 870 sökande | 17,71 | 18,10 | 1,05 | 870 |
| Högskolan i BoråsBorås · 1 318 sökande | 17,33 | 17,04 | 0,95 | 1 318 |
| LinnéuniversitetetVäxjö · 1 547 sökande | 16,86 | 17,28 | 0,95 | 1 547 |
| Umeå universitetUmeå · 447 sökande | 16,67 | 16,20 | 0,95 | 447 |
| MittuniversitetetSundsvall · 500 sökande | 15,55 | 15,70 | 0,95 | 500 |
| Umeå universitetUmeå · 423 sökande | 17,22 | 16,35 | 0,90 | 423 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi vid Jönköping University?
HT 2026 krävdes 17,71 i betyg eller 1,05 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi vid Jönköping University?
HT 2026 hade programmet 870 sökande, varav 46 i första hand. Det blir 1,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi vid Jönköping University?
HT 2026 krävdes 1,05 i urval 2. Det motsvarar ungefär 99 rätt av 160 på provet våren 2026, och 36,7 % av provdeltagarna nådde dit.