
Antagningspoäng Röntgensjuksköterskeprogrammet Karolinska institutet, Huddinge
HT 2026 krävdes 17,35 i betyg eller 0,90 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 17,92 · 55 antagna · 3,7 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 17,73, HP 1,00
Vad betyder 0,90? 0,90 på högskoleprovet motsvarar ungefär 88 rätt av 160 på provet våren 2026. 50,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,90? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,35 | 17,92 | 0,90 | 4,00 | 55 | 1 083 |
| HT 2025 | 16,89 | 17,21 | 0,80 | 3,00 | 55 | 1 038 |
| HT 2024 | 16,15 | 16,35 | 0,65 | 4,00 | 55 | 988 |
| HT 2023 | 15,32 | 17,01 | 0,55 | 4,00 | 55 | 862 |
| HT 2022 | 16,24 | 16,20 | 0,65 | 3,00 | 55 | 965 |
| HT 2021 | 16,47 | 17,37 | 0,65 | 3,50 | 55 | 1 035 |
| HT 2020 | 16,52 | 17,07 | 0,50 | 3,50 | 55 | 805 |
| HT 2019 | 15,30 | 16,89 | 0,50 | 3,00 | 55 | 647 |
| HT 2018 | 15,73 | 16,85 | 0,65 | 4,00 | 50 | 779 |
| HT 2017 | 15,70 | 17,20 | 0,70 | 4,00 | 50 | 847 |
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | 17,30 | 18,17 | 0,85 | 4,00 | 50 | 1 118 |
| HT 2015 | 17,30 | 17,45 | 0,80 | 4,00 | 65 | 1 233 |
| HT 2014 | 16,96 | 16,99 | 0,80 | 4,00 | 55 | 1 180 |
| HT 2013 | 17,50 | 17,20 | 0,75 | 4,00 | 48 | 1 086 |
| HT 2012 | 16,77 | 16,38 | 0,70 | 4,00 | 50 | 870 |
| HT 2011 | 16,62 | 16,55 | 0,70 | – | 55 | 739 |
| HT 2010 | 17,20 | 16,58 | 0,70 | – | 50 | 851 |
| HT 2009 | – | – | 0,70 | 4,00 | 50 | 642 |
| HT 2008 | – | – | 0,60 | Ingen | 43 | 543 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,73 | 17,95 | 1,00 | 4,00 | 60 | 1 083 |
| HT 2025 | 17,46 | 18,00 | 0,90 | 4,00 | 60 | 1 038 |
| HT 2024 | 16,82 | 17,08 | 0,75 | 4,00 | 60 | 988 |
| HT 2023 | 16,66 | 17,20 | 0,75 | 4,00 | 60 | 862 |
| HT 2022 | 17,45 | 17,01 | 0,75 | 3,50 | 60 | 965 |
| HT 2021 | 17,05 | 17,59 | 0,80 | 3,50 | 60 | 1 035 |
| HT 2020 | 17,11 | 17,42 | 0,55 | 3,50 | 60 | 805 |
| HT 2019 | 16,41 | 17,42 | 0,65 | 3,00 | 60 | 647 |
| HT 2018 | 16,05 | 17,10 | 0,75 | 4,00 | 60 | 779 |
| HT 2017 | 16,23 | 17,60 | 0,80 | 4,00 | 60 | 847 |
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | 17,90 | 18,85 | 0,90 | 4,00 | 55 | 1 118 |
| HT 2015 | 17,60 | 17,68 | 0,90 | 4,00 | 70 | 1 233 |
| HT 2014 | 17,70 | 18,20 | 0,95 | 4,00 | 60 | 1 180 |
| HT 2013 | 17,70 | 17,71 | 0,80 | 4,00 | 53 | 1 086 |
| HT 2012 | 17,20 | 17,22 | 0,80 | 4,00 | 60 | 870 |
| HT 2011 | 17,20 | 17,33 | 0,90 | – | 60 | 739 |
| HT 2010 | 17,93 | 17,48 | 0,70 | – | 50 | 851 |
| HT 2009 | – | – | 0,80 | 4,00 | 50 | 642 |
| HT 2008 | – | – | 0,90 | Ingen | 45 | 543 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Holger.Ellgaard, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 1 083
- i första hand
- 222
- förstahandssökande per antagen
- 3,7
- av de sökande var kvinnor
- 79 %
Röntgensjuksköterskeprogrammet på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför röntgensjuksköterskeprogrammet på alla 10 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitetUppsala · 814 sökande | 17,67 | 17,97 | 1,00 | 814 |
| Jönköping UniversityDistans, Jönköping · 985 sökande | 17,87 | 19,35 | 0,95 | 985 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 1 025 sökande | 17,81 | 17,51 | 0,95 | 1 025 |
| Lunds universitetLund · 831 sökande | 17,45 | 17,45 | 0,90 | 831 |
| Karolinska institutet (KI)Huddinge · 1 083 sökande | 17,35 | 17,92 | 0,90 | 1 083 |
| Jönköping UniversityDistans, Växjö · 526 sökande | 17,15 | 16,90 | 0,90 | 526 |
| Örebro universitetÖrebro · 811 sökande | 15,18 | 16,20 | 0,55 | 811 |
| Luleå tekniska universitet (LTU)Distans, Luleå · 888 sökande | 14,67 | 15,90 | 0,45 | 888 |
| Jönköping UniversityDistans, Linköping · 700 sökande | 16,48 | 18,71 | Alla | 700 |
| Jönköping UniversityDistans, Kalmar · 425 sökande | 15,47 | 17,01 | Alla | 425 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 krävdes 17,35 i betyg eller 0,90 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 hade programmet 1 083 sökande, varav 222 i första hand. Det blir 3,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 krävdes 0,90 i urval 2. Det motsvarar ungefär 88 rätt av 160 på provet våren 2026, och 50,2 % av provdeltagarna nådde dit.