Studenthuset på Campus Valla vid Linköpings universitet

Antagningspoäng Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram Linköpings universitet, Norrköping

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 15,99 i betyg eller 0,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg15,99av 22,50
Högskoleprovet0,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 15,56 · 80 antagna · 0,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 16,44, HP 0,70

Vad betyder 0,70? 0,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 74 rätt av 160 på provet våren 2026. 67,8 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 0,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,600,801,001,201,4020082011201420172020202320262008: 1,202009: 1,202010: 1,302011: 1,202012: 1,102013: 1,052014: 1,102015: 1,152016: 1,152017: 1,052018: 1,002019: 0,852020: 1,002021: 1,002022: 0,952023: 0,902024: 0,802025: 0,802026: 0,70
Gymnasiebetyg (BI)
15,5016,5017,5018,5019,502010201320162019202220262010: 19,312011: 18,702012: 18,602013: 18,902014: 19,002015: 18,782016: 18,322017: 17,822018: 18,022019: 17,452020: 18,402021: 18,512022: 18,382023: 18,352024: 17,072025: 15,952026: 15,99

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202615,9915,560,7080
HT 202515,9517,400,8080
HT 202417,0716,780,8080
HT 202318,3517,610,9074
HT 202218,3817,810,9570
HT 202118,5117,861,0072
HT 202018,4018,251,0081
HT 201917,4516,880,8583
HT 201818,0217,511,0080
HT 201717,8218,031,0576
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,3216,001,1576
HT 201518,7818,561,1576
HT 201419,0016,011,1078
HT 201318,9017,081,0580
HT 201218,6018,581,1080
HT 201118,7016,991,2080
HT 201019,3118,891,3080
HT 2009––1,2080
HT 2008––1,2080

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Kandidatprogram i grafisk design och kommunikation (HT 2019); Grafisk design och kommunikation (HT 2008)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
698
i första hand
129
förstahandssökande per antagen
0,9
av de sökande var kvinnor
71 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 15,99 i betyg eller 0,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet?

HT 2026 hade programmet 698 sökande, varav 129 i första hand. Det blir 0,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 0,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 74 rätt av 160 på provet våren 2026, och 67,8 % av provdeltagarna nådde dit.