
Antagningspoäng Läkarprogrammet Linköpings universitet
HT 2026 krävdes 21,56 i betyg eller 1,65 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 21,88 · 185 antagna · 2,5 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 21,77, HP 1,70
Vad betyder 1,65? 1,65 på högskoleprovet motsvarar ungefär 138 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 2,9 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 1,65? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 3 623 sökande, varav 394 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,56 | 21,88 | 1,65 | 4,00 | 185 | 5 058 |
| VT 2026 | 21,10 | 21,51 | 1,60 | 4,00 | 185 | 3 383 |
| HT 2025 | 21,51 | 21,80 | 1,60 | 4,00 | 190 | 4 808 |
| VT 2025 | 21,09 | 21,64 | 1,60 | 4,00 | 175 | 3 276 |
| HT 2024 | 21,51 | 21,88 | 1,65 | 4,00 | 175 | 4 609 |
| VT 2024 | 21,20 | 21,60 | 1,60 | 4,00 | 165 | 3 234 |
| HT 2023 | 21,72 | 21,85 | 1,65 | 4,00 | 150 | 4 647 |
| VT 2023 | 21,20 | 21,77 | 1,60 | 4,00 | 135 | 3 231 |
| HT 2022 | 21,67 | 21,88 | 1,65 | 4,00 | 150 | 5 203 |
| VT 2022 | 21,30 | 21,72 | 1,65 | 4,00 | 130 | 3 617 |
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 21,77 | 21,88 | 1,70 | 4,00 | 150 | 5 557 |
| VT 2021 | 21,09 | 21,56 | 1,55 | 4,00 | 130 | 2 991 |
| HT 2020 | 21,76 | 21,51 | 1,60 | 4,00 | 150 | 5 276 |
| VT 2020 | 21,04 | 21,24 | 1,60 | 4,00 | 157 | 2 827 |
| HT 2019 | 21,56 | 21,49 | 1,65 | 4,00 | 140 | 4 412 |
| VT 2019 | 21,04 | 21,48 | 1,60 | 4,00 | 135 | 2 875 |
| HT 2018 | 21,30 | 21,79 | 1,65 | 4,00 | 200 | 4 862 |
| VT 2018 | 20,97 | 21,50 | 1,65 | 4,00 | 140 | 3 101 |
| HT 2017 | 21,53 | 21,87 | 1,70 | 4,00 | 140 | 4 910 |
| VT 2017 | 21,20 | 22,00 | 1,65 | 4,00 | 140 | 3 237 |
| HT 2016 | 21,81 | 22,22 | 1,70 | 4,00 | 140 | 4 984 |
| VT 2016 | 21,37 | 21,99 | 1,70 | 4,00 | 140 | 3 195 |
| HT 2015 | 21,80 | 22,25 | 1,75 | 4,00 | 126 | 5 054 |
| VT 2015 | 21,50 | 22,12 | 1,75 | 4,00 | 118 | 3 143 |
| HT 2014 | 22,10 | 22,30 | 1,80 | 4,00 | 118 | 5 412 |
| VT 2014 | 21,80 | 22,30 | 1,70 | 4,00 | 108 | 2 957 |
| HT 2013 | 22,30 | 22,50 | 1,75 | 4,00 | 108 | 4 772 |
| VT 2013 | 21,90 | 22,22 | 1,70 | 4,00 | 102 | 2 604 |
| HT 2012 | 22,30 | 22,50 | 1,80 | 4,00 | 102 | 4 490 |
| VT 2012 | 21,84 | 22,50 | 1,70 | – | 88 | 2 593 |
| HT 2011 | 22,30 | 22,50 | 1,80 | – | 88 | 4 375 |
| VT 2011 | 21,99 | 22,50 | 1,80 | – | 88 | 2 733 |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 | 1,80 | – | 88 | 5 025 |
| VT 2010 | – | – | 1,80 | 4,00 | 88 | 2 419 |
| HT 2009 | – | – | 1,80 | 4,00 | 88 | 4 303 |
| VT 2009 | – | – | 1,80 | 4,00 | 80 | 2 364 |
| HT 2008 | – | – | 1,80 | 4,00 | 80 | 3 770 |
| VT 2008 | – | – | 1,90 | 4,00 | 80 | – |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,77 | 21,93 | 1,70 | 4,00 | 220 | 5 058 |
| VT 2026 | 21,20 | 21,61 | 1,65 | 4,00 | 220 | 3 383 |
| HT 2025 | 21,72 | 21,90 | 1,65 | 4,00 | 220 | 4 808 |
| VT 2025 | 21,30 | 21,71 | 1,65 | 4,00 | 200 | 3 276 |
| HT 2024 | 21,72 | 21,98 | 1,65 | 4,00 | 200 | 4 609 |
| VT 2024 | 21,30 | 21,65 | 1,60 | 4,00 | 200 | 3 234 |
| HT 2023 | 21,82 | 21,87 | 1,65 | 4,00 | 200 | 4 647 |
| VT 2023 | 21,41 | 21,77 | 1,65 | 4,00 | 150 | 3 231 |
| HT 2022 | 21,90 | 21,98 | 1,65 | 4,00 | 170 | 5 203 |
| VT 2022 | 21,46 | 21,80 | 1,65 | 4,00 | 150 | 3 617 |
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 21,95 | 21,93 | 1,70 | 4,00 | 170 | 5 557 |
| VT 2021 | 21,40 | 21,67 | 1,55 | 4,00 | 150 | 2 991 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,56 | 1,60 | 4,00 | 200 | 5 276 |
| VT 2020 | 21,04 | 21,24 | 1,60 | 4,00 | 210 | 2 827 |
| HT 2019 | 21,61 | 21,49 | 1,65 | 4,00 | 210 | 4 412 |
| VT 2019 | 21,04 | 21,48 | 1,60 | 4,00 | 200 | 2 875 |
| HT 2018 | 21,67 | 21,87 | 1,65 | 4,00 | 200 | 4 862 |
| VT 2018 | 21,04 | 21,52 | 1,65 | 4,00 | 200 | 3 101 |
| HT 2017 | 21,67 | 21,87 | 1,70 | 4,00 | 200 | 4 910 |
| VT 2017 | 21,30 | 22,00 | 1,70 | 4,00 | 200 | 3 237 |
| HT 2016 | 22,10 | 22,22 | 1,75 | 4,00 | 180 | 4 984 |
| VT 2016 | 21,45 | 21,99 | 1,70 | 4,00 | 195 | 3 195 |
| HT 2015 | 21,95 | 22,25 | 1,75 | 4,00 | 180 | 5 054 |
| VT 2015 | 21,60 | 22,20 | 1,75 | 4,00 | 170 | 3 143 |
| HT 2014 | 22,25 | 22,50 | 1,80 | 4,00 | 134 | 5 412 |
| VT 2014 | 21,90 | 22,30 | 1,70 | 4,00 | 124 | 2 957 |
| HT 2013 | 22,30 | 22,50 | 1,75 | 4,00 | 124 | 4 772 |
| VT 2013 | 22,00 | 22,30 | 1,70 | 4,00 | 114 | 2 604 |
| HT 2012 | 22,30 | 22,50 | 1,80 | 4,00 | 115 | 4 490 |
| VT 2012 | 21,97 | 22,50 | 1,80 | – | 95 | 2 593 |
| HT 2011 | 22,30 | 22,50 | 1,80 | – | 92 | 4 375 |
| VT 2011 | 22,05 | 22,50 | 1,80 | – | 88 | 2 733 |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 | 1,90 | – | 88 | 5 025 |
| VT 2010 | – | – | 1,80 | 4,00 | 88 | 2 419 |
| HT 2009 | – | – | 1,90 | 4,00 | 88 | 4 303 |
| VT 2009 | – | – | 1,80 | 4,00 | 80 | 2 364 |
| HT 2008 | – | – | 1,90 | 4,00 | 80 | 3 770 |
| VT 2008 | – | – | 1,90 | 4,00 | 80 | – |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Läkare (HT 2009–VT 2013)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 5 058
- i första hand
- 541
- förstahandssökande per antagen
- 2,5
- av de sökande var kvinnor
- 64 %
Läkarprogrammet på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför läkarprogrammet på alla 7 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitetLund · 5 201 sökande | 22,26 | 22,29 | 1,80 | 5 201 |
| Karolinska institutet (KI)Solna · 5 296 sökande | 22,29 | 22,46 | 1,75 | 5 296 |
| Uppsala universitetUppsala · 5 551 sökande | 22,19 | 22,20 | 1,75 | 5 551 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 5 431 sökande | 21,88 | 22,01 | 1,70 | 5 431 |
| Linköpings universitet (LiU)Linköping · 5 058 sökande | 21,56 | 21,88 | 1,65 | 5 058 |
| Örebro universitetÖrebro · 4 558 sökande | 21,51 | 21,82 | 1,65 | 4 558 |
| Umeå universitetUmeå · 4 737 sökande | 21,30 | 21,71 | 1,60 | 4 737 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Läkarprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 krävdes 21,56 i betyg eller 1,65 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Läkarprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 hade programmet 5 058 sökande, varav 541 i första hand. Det blir 2,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Läkarprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 krävdes 1,65 i urval 2. Det motsvarar ungefär 138 rätt av 160 på provet våren 2026, och 2,9 % av provdeltagarna nådde dit.