Studenthuset på Campus Valla vid Linköpings universitet

Antagningspoäng Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping Linköpings universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,25 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,25av 22,50
Högskoleprovet1,20av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,45 · 200 antagna · 1,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,70, HP 1,20

Vad betyder 1,20? 1,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026. 24,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2009–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,400,600,801,001,201,4020092012201520182021202420262009: 0,502010: 1,002011: 0,902012: 1,102013: 1,052014: 1,302015: 1,202016: 1,102017: 1,102018: 1,052019: 0,952020: 0,752021: 0,602022: 0,802023: 0,852024: 0,852025: 1,102026: 1,20
Gymnasiebetyg (BI)
13,0014,5016,0017,5019,002010201320162019202220262010: 16,102011: 16,202012: 17,102013: 17,802014: 19,052015: 17,962016: 17,502017: 16,922018: 14,492019: 16,142020: 14,852021: 14,382022: 13,642023: 14,792024: 15,972025: 16,782026: 18,25

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,2517,451,20200
HT 202516,7816,801,10200
HT 202415,9715,990,85200
HT 202314,7915,450,85200
HT 202213,6415,100,80200
HT 202114,3814,420,60200
HT 202014,8515,860,75200
HT 201916,1416,040,95150
HT 201814,4915,851,05150
HT 201716,9216,011,10110
Visa 8 äldre terminer (HT 2009–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,5015,331,10110
HT 201517,9617,101,2075
HT 201419,0517,671,3074
HT 201317,8015,001,05150
HT 201217,1016,331,10150
HT 201116,2016,380,90150
HT 201016,1015,541,00150
HT 2009––0,50150

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: HÖGSKOLANS BASÅR (HT 2016–HT 2018); Basår (HT 2017); Basår för dig som läst Ma 2 (HT 2014–HT 2015); Tekniskt/naturvetenskapligt basår för dig som läst Ma B/Ma 2, Linköping (HT 2013); Tekniskt/naturvetenskapligt basår för dig som läst Ma B (HT 2009–HT 2012)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 852
i första hand
417
förstahandssökande per antagen
1,7
av de sökande var kvinnor
39 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 18,25 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet?

HT 2026 hade programmet 1 852 sökande, varav 417 i första hand. Det blir 1,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 1,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026, och 24,2 % av provdeltagarna nådde dit.