
Antagningspoäng Biologiprogrammet Linnéuniversitetet, Kalmar
HT 2026 kom alla behöriga sökande in, både med betyg och med högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) alla antogs · 23 antagna · 0,6 förstahandssökande per antagen
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2010–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 23 | 131 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | – | 23 | 119 |
| HT 2024 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 30 | 160 |
| HT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 33 | 158 |
| HT 2022 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 30 | 152 |
| HT 2021 | Alla | Alla | Alla | – | 30 | 190 |
| HT 2020 | Alla | 14,57 | Alla | Alla | 30 | 160 |
| HT 2019 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 12 | 85 |
| HT 2018 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 15 | 111 |
| HT 2017 | Alla | Alla | Ingen | – | 8 | 109 |
Visa 7 äldre terminer (HT 2010–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | Alla | Alla | Alla | – | 15 | 119 |
| HT 2015 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 18 | 111 |
| HT 2014 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 14 | 130 |
| HT 2013 | Alla | Alla | Alla | Alla | 17 | 139 |
| HT 2012 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 10 | 88 |
| HT 2011 | Alla | Alla | Alla | – | 15 | 89 |
| HT 2010 | – | – | Alla | – | 20 | 100 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 40 | 131 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 38 | 119 |
| HT 2024 | Alla | 16,27 | Alla | 3,00 | 40 | 160 |
| HT 2023 | 15,99 | 14,07 | 0,65 | Alla | 40 | 158 |
| HT 2022 | Alla | 12,90 | Alla | Ingen | 40 | 152 |
| HT 2021 | 17,24 | 16,86 | 0,90 | – | 30 | 190 |
| HT 2020 | 16,20 | 16,93 | 0,80 | Ingen | 31 | 160 |
| HT 2019 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 17 | 85 |
| HT 2018 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 20 | 111 |
| HT 2017 | Alla | Alla | Alla | – | 20 | 109 |
Visa 7 äldre terminer (HT 2010–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | Alla | Alla | Alla | – | 15 | 119 |
| HT 2015 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 19 | 111 |
| HT 2014 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 25 | 130 |
| HT 2013 | Alla | Alla | 0,80 | 4,00 | 25 | 139 |
| HT 2012 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 18 | 88 |
| HT 2011 | Alla | Alla | Alla | – | 19 | 89 |
| HT 2010 | – | – | Alla | – | 24 | 100 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Biologiprogrammet (Kalmar) (HT 2010–HT 2012)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Sinikka Halme, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 131
- i första hand
- 24
- förstahandssökande per antagen
- 0,6
- av de sökande var kvinnor
- 70 %
Biologiprogrammet på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför biologiprogrammet på alla 6 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitetGöteborg · 404 sökande | 16,98 | 17,74 | 1,10 | 404 |
| Karlstads universitetDistans, Karlstad · 244 sökande | 16,55 | 18,40 | 1,10 | 244 |
| Linköpings universitet (LiU)Linköping · 296 sökande | 17,91 | 17,38 | 1,05 | 296 |
| Karlstads universitetKarlstad · 115 sökande | Alla | Alla | Alla | 115 |
| LinnéuniversitetetKalmar · 131 sökande | Alla | Alla | Alla | 131 |
| Örebro universitetÖrebro · 130 sökande | Alla | Alla | Alla | 130 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Biologiprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 kom alla behöriga sökande in, både med betyg och med högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Biologiprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 hade programmet 131 sökande, varav 24 i första hand. Det blir 0,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.