Linnéuniversitetet vid Ölandshamnen i Kalmar

Antagningspoäng Skogskandidatprogrammet Linnéuniversitetet, distans, Växjö

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 17,09 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg17,09av 22,50
Högskoleprovet0,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,32 · 90 antagna · 2,6 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,00, HP 0,75

Vad betyder 0,60? 0,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026. 75,7 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 0,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2016–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,300,400,500,600,700,800,90201620182023202520262016: 0,402017: 0,802018: 0,802022: alla behöriga antogs2023: alla behöriga antogs2024: alla behöriga antogs2025: alla behöriga antogs2026: 0,60
Gymnasiebetyg (BI)
14,0015,0016,0017,00201620182023202520262016: 14,482017: 16,402018: 15,672022: 14,682023: alla behöriga antogs2024: 14,402025: 16,172026: 17,09

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Skogskandidatprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202617,0917,320,6090
HT 202516,1716,86Alla120
HT 202414,4014,52Alla130
HT 2023AllaAllaAlla120
HT 202214,6815,15Alla80
HT 201815,6717,080,8070
HT 201716,4016,310,8080
HT 201614,4814,990,4065

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Sinikka Halme, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
498
i första hand
243
förstahandssökande per antagen
2,6
av de sökande var kvinnor
55 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 krävdes 17,09 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 hade programmet 498 sökande, varav 243 i första hand. Det blir 2,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 krävdes 0,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026, och 75,7 % av provdeltagarna nådde dit.