Regnbågsallén på Luleå tekniska universitets campus

Antagningspoäng Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) Luleå tekniska universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,47 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,47av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,62 · 45 antagna · 6,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,60, HP 1,45

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2015–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,201,401,6020152017201920212023202520262015: 1,152016: 1,302017: 1,352018: 1,452019: 1,502020: 1,452021: 1,502022: 1,502023: 1,602024: 1,552025: 1,502026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
17,0018,0019,0020,0021,0020152017201920212023202520262015: 17,352016: 17,802017: 18,502018: 18,852019: 19,102020: 19,272021: 19,272022: 19,902023: 20,162024: 20,362025: 19,962026: 19,47

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Systemvetenskap, kandidat (IT-distans)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,4719,621,3545
HT 202519,9620,221,5045
HT 202420,3620,301,5545
HT 202320,1620,501,6045
HT 202219,9019,831,5045
HT 202119,2719,891,5060
HT 202019,2719,951,4555
HT 201919,1018,851,5045
HT 201818,8518,811,4545
HT 201718,5018,621,3535
Visa 2 äldre terminer (HT 2015–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,8016,661,3055
HT 201517,3516,591,1555

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Dag Lindgren, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 767
i första hand
374
förstahandssökande per antagen
6,8
av de sökande var kvinnor
44 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 krävdes 19,47 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 hade programmet 1 767 sökande, varav 374 i första hand. Det blir 6,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.