Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i kemiteknik Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,42 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,42av 22,50
Högskoleprovet1,40av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,24 · 83 antagna · 1,1 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,83, HP 1,45

Vad betyder 1,40? 1,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026. 11,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,802010: 0,902011: 1,002012: 1,202013: 1,202014: 1,352015: 1,352016: 1,302017: 1,302018: 1,302021: 1,302022: 1,302023: 1,352024: 1,402025: 1,452026: 1,40
Gymnasiebetyg (BI)
17,5018,5019,5020,502010201320162019202220262010: 18,702011: 18,202012: 18,962013: 19,302014: 20,502015: 20,102016: 19,902017: 18,112018: 19,582019: 19,572020: 20,312021: 19,902022: 19,222023: 20,422024: 19,902025: 20,212026: 20,42

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i kemiteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,4220,241,4083
HT 202520,2120,551,4583
HT 202419,9020,571,4085
HT 202320,4220,001,3572
HT 202219,2219,321,3069
HT 202119,9019,771,3065
HT 202020,3120,20–65
HT 201919,5719,74–62
HT 201819,5819,011,3061
HT 201718,1119,261,3058
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,9018,451,3058
HT 201520,1018,801,3558
HT 201420,5019,751,3558
HT 201319,3017,801,2058
HT 201218,9617,701,2058
HT 201118,2019,901,0068
HT 201018,7017,950,9065
HT 2009––0,8060
HT 2008––Alla65

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
778
i första hand
109
förstahandssökande per antagen
1,1
av de sökande var kvinnor
54 %

Civilingenjör i kemiteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i kemiteknik på alla 3 lärosäten

Civilingenjör i kemiteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Uppsala universitetUppsala · 718 sökande20,4719,901,50
Lunds universitetLund · 778 sökande20,4220,241,40
Karlstads universitetKarlstad · 146 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 20,42 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 778 sökande, varav 109 i första hand. Det blir 1,1 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026, och 11,6 % av provdeltagarna nådde dit.