Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,04 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,04av 22,50
Högskoleprovet1,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,46 · 37 antagna · 5,2 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,61, HP 1,70

Vad betyder 1,70? 1,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 2,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,301,401,501,601,701,8020082011201420172020202320262008: 1,402009: 1,402010: 1,402011: 1,402012: 1,602013: 1,552014: 1,652015: 1,602016: 1,602017: 1,602018: 1,602021: 1,552022: 1,502023: 1,602024: 1,602025: 1,702026: 1,70
Gymnasiebetyg (BI)
20,0020,5021,0021,5022,002010201320162019202220262010: 20,822011: 20,732012: 21,302013: 21,302014: 21,302015: 21,202016: 21,422017: 20,262018: 20,992019: 20,962020: 20,892021: 20,852022: 20,942023: 21,462024: 21,512025: 21,352026: 21,04

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,0421,461,7037
HT 202521,3522,061,7036
HT 202421,5122,041,6036
HT 202321,4621,931,6035
HT 202220,9422,031,5035
HT 202120,8520,891,5535
HT 202020,8921,25–42
HT 201920,9620,89–35
HT 201820,9920,151,6035
HT 201720,2620,991,6030
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201621,4221,351,6034
HT 201521,2019,951,6031
HT 201421,3021,671,6534
HT 201321,3021,801,5532
HT 201221,3021,401,6031
HT 201120,7321,301,4031
HT 201020,8221,321,4031
HT 2009––1,4032
HT 2008––1,4035

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
996
i första hand
193
förstahandssökande per antagen
5,2
av de sökande var kvinnor
40 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 21,04 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 996 sökande, varav 193 i första hand. Det blir 5,2 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026, och 2,0 % av provdeltagarna nådde dit.