Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Fysioterapeutprogrammet Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,90 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,90av 22,50
Högskoleprovet1,20av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,66 · 55 antagna · 5,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,40, HP 1,25

Vad betyder 1,20? 1,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026. 24,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 976 sökande, varav 281 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2015–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,001,101,201,301,4020152017201920212023202520262015: 1,352016: 1,352017: 1,302018: 1,302019: 1,252020: 1,252021: 1,202022: 1,252023: 1,152024: 1,052025: 1,002026: 1,15
Gymnasiebetyg (BI)
17,5018,5019,5020,5020152017201920212023202520262015: 20,002016: 20,202017: 20,602018: 19,902019: 19,702020: 19,382021: 19,502022: 18,902023: 18,852024: 17,982025: 18,192026: 18,39

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Fysioterapeutprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,9019,661,2055
VT 202618,3919,651,1555
HT 202519,3219,851,2070
VT 202518,1918,421,0075
HT 202419,5019,651,1580
VT 202417,9817,521,0570
HT 202319,6419,491,2070
VT 202318,8518,801,1557
HT 202220,0520,251,3055
VT 202218,9019,401,2551
Visa 14 äldre terminer (VT 2015–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202119,8120,151,3049
VT 202119,5019,401,2049
HT 202020,4220,101,3055
VT 202019,3819,651,2555
HT 201919,4019,851,3052
VT 201919,7018,781,2542
HT 201820,2619,901,4045
VT 201819,9019,651,3040
HT 201720,8020,941,4035
VT 201720,6020,511,3037
HT 201620,9020,271,4544
VT 201620,2019,121,3548
HT 201521,0320,061,4548
VT 201520,0019,581,3548

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 534
i första hand
397
förstahandssökande per antagen
5,7
av de sökande var kvinnor
60 %

Fysioterapeutprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför fysioterapeutprogrammet på alla 9 lärosäten

Fysioterapeutprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Göteborgs universitetGöteborg · 1 979 sökande19,7020,251,25
Lunds universitetLund · 1 534 sökande19,9019,661,20
Uppsala universitetUppsala · 1 549 sökande19,0018,901,10
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 1 178 sökande18,2318,151,05
Karolinska institutet (KI)Huddinge · 1 515 sökande17,8418,301,00
Umeå universitetUmeå · 735 sökande17,2617,550,90
Mälardalens universitetVästerås · 852 sökande16,0217,200,80
Mälardalens universitetKarlshamn · 371 sökande17,0717,500,75
Luleå tekniska universitet (LTU)Distans, Luleå · 457 sökande14,3415,620,55

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 19,90 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 1 534 sökande, varav 397 i första hand. Det blir 5,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026, och 24,2 % av provdeltagarna nådde dit.