Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Kandidatprogram i International Business Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,98 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,98av 22,50
Högskoleprovet1,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 22,40 · 40 antagna · 15,4 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 22,08, HP 1,75

Vad betyder 1,70? 1,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 2,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2017–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,301,401,501,601,701,802017201920212023202520262017: 1,452018: 1,552019: 1,502020: 1,452021: 1,502022: 1,552023: 1,602024: 1,602025: 1,652026: 1,70
Gymnasiebetyg (BI)
21,0021,5022,0022,502017201920212023202520262017: 21,252018: 21,412019: 21,722020: 21,562021: 21,612022: 21,782023: 21,882024: 21,882025: 21,802026: 21,98

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Kandidatprogram i International Business
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,9822,401,7040
HT 202521,8022,401,6540
HT 202421,8822,401,6040
HT 202321,8822,191,6040
HT 202221,7821,501,5540
HT 202121,6121,981,5050
HT 202021,5621,671,4540
HT 201921,7221,601,5030
HT 201821,4121,881,5525
HT 201721,2521,451,4529

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 665
i första hand
615
förstahandssökande per antagen
15,4
av de sökande var kvinnor
44 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Kandidatprogram i International Business vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 21,98 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Kandidatprogram i International Business vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 2 665 sökande, varav 615 i första hand. Det blir 15,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Kandidatprogram i International Business vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026, och 2,0 % av provdeltagarna nådde dit.