Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Kandidatprogram i utvecklingsstudier Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,54 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,54av 22,50
Högskoleprovet1,15av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,06 · 47 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,54, HP 1,15

Vad betyder 1,15? 1,15 på högskoleprovet motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026. 28,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,15? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2009–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020092012201520182021202420262009: alla behöriga antogs2010: 1,402011: 1,102012: 1,002013: 0,902014: 1,102015: 1,052016: 1,052017: 1,152018: 1,002019: 0,902020: 0,952021: 0,952022: 0,852023: 0,852024: 0,952025: 1,052026: 1,15
Gymnasiebetyg (BI)
18,0019,0020,0021,0022,002010201320162019202220262010: 21,302011: 21,302012: 19,502013: 19,682014: 20,102015: 19,832016: 20,302017: 19,602018: 19,112019: 18,702020: 19,012021: 19,742022: 19,582023: 19,002024: 19,532025: 20,032026: 20,54

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Kandidatprogram i utvecklingsstudier
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,5420,061,1547
HT 202520,0318,761,0541
HT 202419,5319,270,9549
HT 202319,0017,220,8547
HT 202219,5818,590,8542
HT 202119,7419,380,9558
HT 202019,0117,600,9562
HT 201918,7017,750,9068
HT 201819,1119,561,0047
HT 201719,6019,641,1552
Visa 8 äldre terminer (HT 2009–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201620,3019,201,0560
HT 201519,8319,101,0544
HT 201420,1020,601,1044
HT 201319,6820,000,9066
HT 201219,5020,721,0050
HT 201121,3020,301,1030
HT 201021,3020,941,4020
HT 2009––Alla100

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
679
i första hand
123
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
68 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 20,54 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 679 sökande, varav 123 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,15 i urval 2. Det motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026, och 28,2 % av provdeltagarna nådde dit.