
Antagningspoäng Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia Malmö universitet
HT 2026 krävdes 14,84 i betyg eller 0,35 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 15,24 · 35 antagna · 1,0 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 15,16, HP 0,50
Vad betyder 0,35? 0,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 49 rätt av 160 på provet våren 2026. 91,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2018–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,84 | 15,24 | 0,35 | Alla | 35 | 260 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 32 | 171 |
| HT 2024 | 14,27 | 15,37 | 0,20 | Ingen | 29 | 247 |
| HT 2023 | 15,19 | 14,96 | 0,45 | 3,00 | 27 | 227 |
| HT 2022 | 17,67 | 18,02 | 0,60 | 4,00 | 26 | 353 |
| HT 2021 | 17,81 | 17,05 | 0,70 | 4,00 | 25 | 324 |
| HT 2020 | 17,08 | 14,90 | 0,75 | 4,00 | 27 | 299 |
| HT 2019 | 16,45 | 16,30 | 0,95 | Alla | 26 | 299 |
| HT 2018 | 16,50 | 16,53 | 0,80 | 3,00 | 26 | 323 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,16 | 15,24 | 0,50 | Alla | 45 | 260 |
| HT 2025 | 15,53 | 14,42 | 0,60 | 3,00 | 42 | 171 |
| HT 2024 | 14,00 | 15,37 | 0,20 | Alla | 39 | 247 |
| HT 2023 | 15,19 | 14,96 | 0,45 | 3,00 | 39 | 227 |
| HT 2022 | 17,67 | 18,02 | 0,65 | 4,00 | 37 | 353 |
| HT 2021 | 17,81 | 17,05 | 0,70 | 4,00 | 35 | 324 |
| HT 2020 | 17,08 | 14,90 | 0,75 | 4,00 | 35 | 299 |
| HT 2019 | 16,45 | 15,22 | 0,85 | 4,00 | 35 | 299 |
| HT 2018 | 16,50 | 16,53 | 0,80 | 3,50 | 36 | 323 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia, 300 hp (HT 2019–HT 2020)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Vogler, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 260
- i första hand
- 44
- förstahandssökande per antagen
- 1,0
- av de sökande var kvinnor
- 50 %
Ämneslärarprogrammet – gymnasiet på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför ämneslärarprogrammet – gymnasiet på alla 194 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitetStockholm · 100 sökande | 18,25 | 20,18 | 1,25 | 100 |
| Lunds universitetLund · 172 sökande | 16,76 | 18,26 | 1,25 | 172 |
| Stockholms universitetStockholm · 279 sökande | 18,80 | 19,99 | 1,20 | 279 |
| Uppsala universitetUppsala · 381 sökande | 19,64 | Ingen | 1,15 | 381 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 77 sökande | 17,55 | Alla | 1,10 | 77 |
| Uppsala universitetUppsala · 373 sökande | 19,79 | 19,49 | 1,05 | 373 |
| Uppsala universitetUppsala · 355 sökande | 18,07 | 16,71 | 1,05 | 355 |
| Stockholms universitetStockholm · 175 sökande | 17,91 | 16,41 | 0,95 | 175 |
| Stockholms universitetStockholm · 230 sökande | 18,28 | 19,40 | 0,90 | 230 |
| Stockholms universitetStockholm · 228 sökande | 18,23 | 16,47 | 0,90 | 228 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 423 sökande | 18,07 | 17,14 | 0,90 | 423 |
| Stockholms universitetStockholm · 20 sökande | 17,99 | Alla | 0,90 | 20 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia vid Malmö universitet?
HT 2026 krävdes 14,84 i betyg eller 0,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia vid Malmö universitet?
HT 2026 hade programmet 260 sökande, varav 44 i första hand. Det blir 1,0 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia vid Malmö universitet?
HT 2026 krävdes 0,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 49 rätt av 160 på provet våren 2026, och 91,0 % av provdeltagarna nådde dit.