Biocentrum vid SLU i Uppsala

Antagningspoäng Djursjukskötarprogrammet Sveriges lantbruksuniversitet, Uppsala

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,30 i betyg eller 1,10 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,30av 22,50
Högskoleprovet1,10av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,90 · 140 antagna · 3,1 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,29, HP 1,10

Vad betyder 1,10? 1,10 på högskoleprovet motsvarar ungefär 102 rätt av 160 på provet våren 2026. 32,4 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,10? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2018–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,101,201,301,401,50201820202022202420262018: 1,402019: 1,402020: 1,302021: 1,302022: 1,302023: 1,252024: 1,202025: 1,152026: 1,10
Gymnasiebetyg (BI)
18,0018,5019,0019,5020,0020,50201820202022202420262018: 19,742019: 19,692020: 19,792021: 19,532022: 19,112023: 19,102024: 18,802025: 18,402026: 18,30

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Djursjukskötarprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,3018,901,10140
HT 202518,4018,881,15125
HT 202418,8019,271,20122
HT 202319,1019,361,25120
HT 202219,1119,651,30120
HT 202119,5320,201,30110
HT 202019,7920,521,3090
HT 201919,6919,911,4095
HT 201819,7420,001,40100

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Arild Vågen, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 623
i första hand
804
förstahandssökande per antagen
3,1
av de sökande var kvinnor
95 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 krävdes 18,30 i betyg eller 1,10 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 hade programmet 1 623 sökande, varav 804 i första hand. Det blir 3,1 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 krävdes 1,10 i urval 2. Det motsvarar ungefär 102 rätt av 160 på provet våren 2026, och 32,4 % av provdeltagarna nådde dit.