Biocentrum vid SLU i Uppsala

Antagningspoäng Veterinärprogrammet Sveriges lantbruksuniversitet, Uppsala

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,57 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,57av 22,50
Högskoleprovet1,50av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,55 · 160 antagna · 3,1 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,57, HP 1,50

Vad betyder 1,50? 1,50 på högskoleprovet motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 7,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,50? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,401,501,601,701,801,9020082011201420172020202320262008: 1,802009: 1,702010: 1,802011: 1,702012: 1,702013: 1,602014: 1,652015: 1,652016: 1,602017: 1,602018: 1,652019: 1,652020: 1,552021: 1,552022: 1,602023: 1,552024: 1,552025: 1,502026: 1,50
Gymnasiebetyg (BI)
20,0020,5021,0021,5022,0022,502010201320162019202220262010: 21,952011: 21,802012: 21,702013: 21,502014: 21,302015: 21,322016: 20,952017: 20,632018: 20,832019: 20,832020: 20,902021: 20,732022: 20,902023: 20,672024: 20,422025: 20,262026: 20,57

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Veterinärprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,5720,551,50160
HT 202520,2620,691,50171
HT 202420,4221,131,55160
HT 202320,6721,441,55155
HT 202220,9021,451,60120
HT 202120,7321,521,55115
HT 202020,9021,251,55110
HT 201920,8321,041,65125
HT 201820,8321,251,65120
HT 201720,6320,841,60115
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201620,9521,351,60110
HT 201521,3221,371,65110
HT 201421,3022,251,65110
HT 201321,5022,211,60110
HT 201221,7022,251,70103
HT 201121,8022,421,70103
HT 201021,9522,501,80103
HT 2009––1,70103
HT 2008––1,80100

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Arild Vågen, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 325
i första hand
756
förstahandssökande per antagen
3,1
av de sökande var kvinnor
87 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 krävdes 20,57 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 hade programmet 1 325 sökande, varav 756 i första hand. Det blir 3,1 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 krävdes 1,50 i urval 2. Det motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026, och 7,2 % av provdeltagarna nådde dit.