
Antagningspoäng Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska Stockholms universitet
HT 2026 krävdes 14,06 i betyg eller 0,40 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 15,49 · 6 antagna · 0,7 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 14,20, HP 0,40
Vad betyder 0,40? 0,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 53 rätt av 160 på provet våren 2026. 88,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 83 sökande, varav 10 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2018–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,06 | 15,49 | 0,40 | Ingen | 6 | 61 |
| VT 2026 | 14,15 | 14,31 | 0,40 | Ingen | 8 | 60 |
| HT 2025 | 12,08 | 15,39 | Alla | – | 6 | 43 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 8 | 58 |
| HT 2024 | 14,40 | 14,77 | Alla | 3,00 | 6 | 58 |
| VT 2024 | 15,18 | Alla | Alla | Ingen | 8 | 82 |
| HT 2023 | 15,52 | 15,18 | 0,30 | – | 6 | 70 |
| VT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 6 | 86 |
| HT 2022 | 15,73 | 12,86 | 0,40 | Ingen | 6 | 83 |
| VT 2022 | 15,31 | 15,36 | 0,40 | Ingen | 8 | 92 |
Visa 7 äldre terminer (HT 2018–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 16,68 | 16,09 | 0,45 | Ingen | 6 | 84 |
| VT 2021 | 15,14 | 18,12 | Alla | Ingen | 7 | 83 |
| HT 2020 | 16,77 | 14,99 | 0,40 | Ingen | 7 | 89 |
| VT 2020 | 14,30 | 13,63 | 0,60 | 3,50 | 7 | 83 |
| HT 2019 | 13,04 | 20,99 | 0,30 | Ingen | 6 | 63 |
| VT 2019 | Inställt | |||||
| HT 2018 | Inställt | |||||
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,20 | 15,49 | 0,40 | Ingen | 7 | 61 |
| VT 2026 | 14,59 | 15,39 | 0,45 | Ingen | 9 | 60 |
| HT 2025 | 14,69 | 15,39 | 0,35 | – | 7 | 43 |
| VT 2025 | 11,71 | 13,24 | Alla | Ingen | 9 | 58 |
| HT 2024 | 14,40 | 14,77 | 0,35 | Ingen | 7 | 58 |
| VT 2024 | 15,18 | 15,65 | 0,55 | Ingen | 9 | 82 |
| HT 2023 | 15,52 | 15,18 | 0,30 | – | 7 | 70 |
| VT 2023 | 14,97 | 15,16 | 0,45 | Ingen | 9 | 86 |
| HT 2022 | 15,73 | 17,38 | 0,60 | Ingen | 7 | 83 |
| VT 2022 | 15,31 | 15,36 | 0,45 | Ingen | 9 | 92 |
Visa 7 äldre terminer (HT 2018–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 16,30 | 16,09 | 0,45 | Ingen | 7 | 84 |
| VT 2021 | 17,08 | 18,12 | 0,15 | Ingen | 8 | 83 |
| HT 2020 | 17,06 | 14,99 | 0,40 | Ingen | 8 | 89 |
| VT 2020 | 14,30 | 14,11 | 0,60 | Ingen | 8 | 83 |
| HT 2019 | 14,29 | 20,99 | 0,45 | Ingen | 7 | 63 |
| VT 2019 | Inställt | |||||
| HT 2018 | Inställt | |||||
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Eng (VT 2019); Ämneslärarprogrammet med inriktning Svenska som andraspråk och Engelska för grundskolans årskurs 7- (HT 2018)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Astra Travasso, CC BY 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 61
- i första hand
- 5
- förstahandssökande per antagen
- 0,7
- av de sökande var kvinnor
- 71 %
Ämneslärarprogrammet – årskurs 7–9 på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför ämneslärarprogrammet – årskurs 7–9 på alla 70 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitetGöteborg · 196 sökande | 16,52 | 18,16 | 1,15 | 196 |
| Stockholms universitetStockholm · 159 sökande | 18,90 | 15,85 | 0,85 | 159 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 271 sökande | 16,38 | 18,49 | 0,80 | 271 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 265 sökande | 15,88 | 16,63 | 0,65 | 265 |
| Stockholms universitetStockholm · 108 sökande | 16,20 | 14,20 | 0,60 | 108 |
| Stockholms universitetStockholm · 128 sökande | 16,67 | 17,08 | 0,40 | 128 |
| Stockholms universitetStockholm · 80 sökande | 16,06 | 14,16 | 0,40 | 80 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 208 sökande | 15,60 | 15,31 | 0,40 | 208 |
| Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH)Stockholm · 341 sökande | 15,21 | 15,82 | 0,40 | 341 |
| Stockholms universitetStockholm · 61 sökande | 14,06 | 15,49 | 0,40 | 61 |
| Stockholms universitetStockholm · 88 sökande | 15,04 | 13,76 | 0,35 | 88 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 111 sökande | 16,29 | 15,55 | 0,25 | 111 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes 14,06 i betyg eller 0,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 hade programmet 61 sökande, varav 5 i första hand. Det blir 0,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes 0,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 53 rätt av 160 på provet våren 2026, och 88,6 % av provdeltagarna nådde dit.