Stockholms universitets campus

Antagningspoäng Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram Stockholms universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,02 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,02av 22,50
Högskoleprovet1,15av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,92 · 176 antagna · 2,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,39, HP 1,20

Vad betyder 1,15? 1,15 på högskoleprovet motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026. 28,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,15? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,100,400,701,001,3020082011201420172020202320262008: 0,202009: 0,402010: 0,802011: 0,802012: 1,102013: 1,152014: 1,152015: 1,252016: 1,202017: 1,252018: 1,202019: 1,202020: 1,152021: 1,152022: 1,152023: 1,202024: 1,152025: 1,102026: 1,15
Gymnasiebetyg (BI)
15,0016,0017,0018,0019,002010201320162019202220262010: 15,302011: 16,152012: 17,102013: 17,652014: 17,402015: 18,002016: 17,702017: 17,602018: 17,602019: 17,802020: 18,072021: 18,012022: 18,042023: 17,862024: 18,132025: 18,282026: 18,02

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,0217,921,15176
HT 202518,2818,041,10198
HT 202418,1318,231,15198
HT 202317,8618,301,20209
HT 202218,0417,551,15198
HT 202118,0117,801,15187
HT 202018,0717,931,15187
HT 201917,8017,801,20175
HT 201817,6017,251,20175
HT 201717,6017,451,25165
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,7016,971,20165
HT 201518,0017,181,25155
HT 201417,4016,491,15185
HT 201317,6517,001,15165
HT 201217,1016,651,10182
HT 201116,1516,600,80175
HT 201015,3015,140,80165
HT 2009––0,40165
HT 2008––0,20175

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Astra Travasso, CC BY 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 358
i första hand
545
förstahandssökande per antagen
2,8
av de sökande var kvinnor
35 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram vid Stockholms universitet?

HT 2026 krävdes 18,02 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram vid Stockholms universitet?

HT 2026 hade programmet 2 358 sökande, varav 545 i första hand. Det blir 2,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram vid Stockholms universitet?

HT 2026 krävdes 1,15 i urval 2. Det motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026, och 28,2 % av provdeltagarna nådde dit.