Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Apotekarprogrammet Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,85av 22,50
Högskoleprovet1,15av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,89 · 130 antagna · 1,4 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,19, HP 1,20

Vad betyder 1,15? 1,15 på högskoleprovet motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026. 28,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,15? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 274 sökande, varav 319 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,100,300,500,700,901,1020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,202010: 0,202011: 0,502012: 0,402013: 0,802014: 0,702015: 1,002016: 0,952017: 1,002018: 0,952019: 0,902020: 0,852021: 0,952022: 1,002023: 0,952024: 0,952025: 0,902026: 1,00
Gymnasiebetyg (BI)
15,5016,5017,5018,502011201420172020202320262011: 17,002012: 15,902013: 17,402014: 16,902015: 17,702016: 17,102017: 17,202018: 17,192019: 16,842020: 17,252021: 18,552022: 18,392023: 17,762024: 17,712025: 17,452026: 17,55

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Apotekarprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,8518,891,15130
VT 202617,5518,601,00130
HT 202518,2819,051,05140
VT 202517,4518,130,90130
HT 202418,1819,361,05140
VT 202417,7119,530,95120
HT 202318,3319,910,95130
VT 202317,7619,560,95120
HT 202218,8519,581,00115
VT 202218,3919,751,00115
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202119,2420,161,10115
VT 202118,5519,520,95115
HT 202019,0019,651,05115
VT 202017,2518,520,85115
HT 201918,5219,211,00115
VT 201916,8419,520,90115
HT 201818,1019,671,05105
VT 201817,1919,350,95105
HT 201718,4219,481,15105
VT 201717,2018,431,00110
HT 201619,6020,861,1594
VT 201617,1018,250,95110
HT 201518,9017,581,15115
VT 201517,7017,331,00115
HT 201418,6019,311,05115
VT 201416,9016,460,70108
HT 201318,8018,701,00107
VT 201317,4017,280,80105
HT 201218,9018,311,00105
VT 201215,9016,570,40105
HT 201118,5019,900,90100
VT 201117,0018,790,50105
HT 201018,0019,500,90105
VT 2010––0,20105
HT 2009––0,80105
VT 2009––0,20105
HT 2008––0,80105
VT 2008––Alla105

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 607
i första hand
241
förstahandssökande per antagen
1,4
av de sökande var kvinnor
78 %

Apotekarprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför apotekarprogrammet på alla 3 lärosäten

Apotekarprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Umeå universitetDistans, Umeå · 1 102 sökande19,3121,351,25
Göteborgs universitetGöteborg · 1 484 sökande18,8019,631,20
Uppsala universitetUppsala · 1 607 sökande18,8518,891,15

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,15 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 1 607 sökande, varav 241 i första hand. Det blir 1,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,15 i urval 2. Det motsvarar ungefär 106 rätt av 160 på provet våren 2026, och 28,2 % av provdeltagarna nådde dit.