Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Civilingenjörsprogrammet i energisystem Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,26 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,26av 22,50
Högskoleprovet1,55av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,55 · 58 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,26, HP 1,55

Vad betyder 1,55? 1,55 på högskoleprovet motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 5,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,55? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,201,401,6020082011201420172020202320262008: 1,202009: 1,302010: 1,202011: 1,402012: 1,302013: 1,352014: 1,252015: 1,302016: 1,302017: 1,252018: 1,152021: 1,102022: 1,252023: 1,252024: 1,352025: 1,452026: 1,55
Gymnasiebetyg (BI)
16,5017,5018,5019,5020,502010201320162019202220262010: 18,642011: 19,202012: 19,002013: 18,872014: 18,702015: 19,072016: 18,002017: 16,902018: 17,202019: 17,242020: 18,282021: 18,442022: 17,972023: 18,392024: 19,242025: 20,002026: 20,26

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsprogrammet i energisystem
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,2620,551,5558
HT 202520,0020,201,4572
HT 202419,2419,121,3573
HT 202318,3918,851,2572
HT 202217,9718,541,2572
HT 202118,4418,381,1072
HT 202018,2818,65–72
HT 201917,2417,88–71
HT 201817,2019,061,1565
HT 201716,9016,301,2565
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,0017,901,3065
HT 201519,0718,381,3070
HT 201418,7018,001,2572
HT 201318,8717,731,3575
HT 201219,0018,901,3075
HT 201119,2020,751,4075
HT 201018,6420,421,2075
HT 2009––1,3075
HT 2008––1,2075

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
778
i första hand
104
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
44 %

Civilingenjör i energisystem på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i energisystem på alla 2 lärosäten

Civilingenjör i energisystem, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Uppsala universitetUppsala · 778 sökande20,2620,551,55
Mälardalens universitetVästerås · 163 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 20,26 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 778 sökande, varav 104 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,55 i urval 2. Det motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026, och 5,5 % av provdeltagarna nådde dit.