Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,25 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,25av 22,50
Högskoleprovet1,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,57 · 61 antagna · 1,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,41, HP 1,60

Vad betyder 1,60? 1,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 4,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,801,001,201,401,6020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: alla behöriga antogs2010: alla behöriga antogs2011: 0,902012: 0,902013: 1,102014: 1,252015: 1,102016: 1,252017: 1,352018: 1,302019: 1,352020: 1,302021: 1,352022: 1,402023: 1,402024: 1,552025: 1,602026: 1,60
Gymnasiebetyg (BI)
16,5017,5018,5019,5020,5021,502010201320162019202220262010: alla behöriga antogs2011: alla behöriga antogs2012: 17,002013: 17,802014: 19,302015: 17,662016: 20,272017: 17,972018: 18,332019: 19,272020: 20,262021: 20,422022: 20,262023: 20,362024: 21,252025: 21,042026: 21,25

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,2520,571,6061
HT 202521,0421,211,6064
HT 202421,2520,971,5566
HT 202320,3620,471,4066
HT 202220,2619,951,4066
HT 202120,4220,501,3570
HT 202020,2620,181,3071
HT 201919,2719,621,3568
HT 201818,3319,101,3065
HT 201717,9719,061,3565
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201620,2718,041,2565
HT 201517,6620,201,1070
HT 201419,3016,501,2570
HT 201317,8017,301,1070
HT 201217,0018,200,9070
HT 2011Alla18,250,9070
HT 2010AllaAllaAlla70
HT 2009––Alla87
HT 2008––Alla65

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
994
i första hand
143
förstahandssökande per antagen
1,9
av de sökande var kvinnor
68 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 21,25 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 994 sökande, varav 143 i första hand. Det blir 1,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026, och 4,0 % av provdeltagarna nådde dit.