Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,95 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,95av 22,50
Högskoleprovet1,20av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,10 · 60 antagna · 4,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,42, HP 1,20

Vad betyder 1,20? 1,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026. 24,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 255 sökande, varav 288 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,101,201,301,401,5020082011201420172020202320262008: 1,402009: 1,302010: 1,102011: 1,102012: 1,202013: 1,202014: 1,152015: 1,152016: 1,202017: 1,202018: 1,102019: 1,052020: 1,052021: 1,052022: 1,052023: 1,052024: 1,052025: 1,102026: 1,20
Gymnasiebetyg (BI)
18,5019,0019,5020,0020,5021,002011201420172020202320262011: 19,692012: 20,442013: 20,502014: 20,602015: 20,502016: 20,502017: 19,802018: 19,452019: 19,472020: 19,062021: 19,832022: 19,272023: 19,922024: 19,952025: 19,952026: 19,90

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,9520,101,2060
VT 202619,9020,201,2056
HT 202520,5720,301,2554
VT 202519,9520,101,1060
HT 202420,6020,001,1558
VT 202419,9519,351,0554
HT 202320,6820,311,2056
VT 202319,9219,901,0554
HT 202220,5719,851,1556
VT 202219,2719,001,0554
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202120,2619,531,2054
VT 202119,8319,701,0554
HT 202020,0619,801,2068
VT 202019,0619,061,0566
HT 201919,9019,381,1566
VT 201919,4719,511,0566
HT 201820,1019,761,1564
VT 201819,4518,751,1068
HT 201720,0218,821,2064
VT 201719,8019,531,2062
HT 201620,6020,161,2559
VT 201620,5019,451,2057
HT 201521,2020,701,2556
VT 201520,5020,201,1556
HT 201420,9020,301,2558
VT 201420,6020,531,1562
HT 201320,8020,531,2063
VT 201320,5020,301,2065
HT 201220,9020,701,2058
VT 201220,4419,451,2058
HT 201120,8020,461,4055
VT 201119,6919,441,1055
HT 201020,2020,521,2055
VT 2010––1,1058
HT 2009––1,3055
VT 2009––1,3045
HT 2008––1,4045
VT 2008––1,4045

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 362
i första hand
305
förstahandssökande per antagen
4,7
av de sökande var kvinnor
86 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 19,95 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 1 362 sökande, varav 305 i första hand. Det blir 4,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026, och 24,2 % av provdeltagarna nådde dit.