Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Samhällsvetarprogram Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,26 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,26av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,15 · 43 antagna · 3,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,48, HP 1,40

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 109 sökande, varav 143 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,600,801,001,201,4020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,802010: 1,002011: 0,702012: 0,902013: 1,002014: 1,202015: 1,202016: 1,152017: 1,252018: 1,202019: 1,052020: 1,052021: 1,052022: 1,152023: 1,102024: 1,202025: 1,202026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
16,0017,0018,0019,0020,002011201420172020202320262011: 16,542012: 17,552013: 18,702014: 19,352015: 19,502016: 19,252017: 18,392018: 18,452019: 18,652020: 18,052021: 19,142022: 18,492023: 18,772024: 19,222025: 19,692026: 19,84

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Samhällsvetarprogram
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,2621,151,3543
VT 202619,8420,351,3546
HT 202520,2120,551,3546
VT 202519,6920,051,2046
HT 202420,0520,701,2546
VT 202419,2219,631,2046
HT 202319,9020,381,2043
VT 202318,7719,301,1045
HT 202219,6920,501,1543
VT 202218,4919,401,1543
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202119,6020,601,2047
VT 202119,1419,251,0547
HT 202019,6920,601,1547
VT 202018,0518,801,0547
HT 201919,1119,791,2047
VT 201918,6518,801,0547
HT 201818,9619,551,1047
VT 201818,4518,851,2047
HT 201719,3619,171,2045
VT 201718,3919,301,2547
HT 201619,6019,851,2547
VT 201619,2519,801,1547
HT 201520,1919,701,2545
VT 201519,5018,801,2045
HT 201419,8019,521,2045
VT 201419,3518,981,2045
HT 201319,5519,711,2548
VT 201318,7016,271,0050
HT 201219,5519,041,2050
VT 201217,5518,290,9045
HT 201118,7519,631,1050
VT 201116,5418,290,7045
HT 201019,4019,351,2050
VT 2010––1,0043
HT 2009––1,2050
VT 2009––0,8045
HT 2008––1,1043
VT 2008––Alla38

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 319
i första hand
149
förstahandssökande per antagen
3,5
av de sökande var kvinnor
62 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 20,26 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 1 319 sökande, varav 149 i första hand. Det blir 3,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.