Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,42 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,42av 22,50
Högskoleprovet1,30av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,25 · 38 antagna · 2,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,05, HP 1,30

Vad betyder 1,30? 1,30 på högskoleprovet motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026. 17,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,30? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2019–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,30201920212023202520262019: 1,152020: 0,852021: 0,852022: 1,102023: 1,202024: 1,202025: 1,202026: 1,30
Gymnasiebetyg (BI)
15,0016,0017,0018,0019,0020,00201920212023202520262019: 18,332020: 16,952021: 15,592022: 17,512023: 19,742024: 18,702025: 18,462026: 19,42

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,4218,251,3038
HT 202518,4618,001,2035
HT 202418,7017,501,2030
HT 202319,7419,271,2020
HT 202217,5116,971,1035
HT 202115,5915,670,8586
HT 202016,9517,070,8538
HT 201918,3317,221,1518

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Tekniskt-naturvetenskapligt basår - Reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram (HT 2022)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 073
i första hand
109
förstahandssökande per antagen
2,9
av de sökande var kvinnor
40 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 19,42 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 1 073 sökande, varav 109 i första hand. Det blir 2,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,30 i urval 2. Det motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026, och 17,3 % av provdeltagarna nådde dit.