Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Arkitektur Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,60 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,60av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,35 · 125 antagna · 1,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,79, HP 1,35

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,301,501,701,9020082011201420172020202320262008: 1,702009: 1,802010: 1,902011: 1,802012: 1,702013: 1,702014: 1,752015: 1,652016: 1,652017: 1,652018: 1,602019: 1,602020: 1,502021: 1,602022: 1,652023: 1,602024: 1,502025: 1,502026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
18,0019,0020,0021,0022,002010201320162019202220262010: 22,092011: 21,792012: 21,702013: 21,702014: 21,602015: 21,502016: 21,302017: 20,782018: 21,012019: 20,982020: 21,002021: 20,992022: 21,412023: 21,302024: 20,522025: 19,752026: 18,60

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Arkitektur
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,6020,351,35125
HT 202519,7520,751,50105
HT 202420,5221,451,50105
HT 202321,3021,541,60105
HT 202221,4121,621,65108
HT 202120,9921,401,60105
HT 202021,0021,441,50105
HT 201920,9821,441,60105
HT 201821,0121,151,60105
HT 201720,7821,261,65105
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201621,3020,991,65105
HT 201521,5021,251,65105
HT 201421,6021,951,75107
HT 201321,7022,101,70100
HT 201221,7022,251,70110
HT 201121,7922,411,8084
HT 201022,0922,301,9079
HT 2009––1,8080
HT 2008––1,7084

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: ARKITEKTUR (HT 2008–HT 2024); Arkitektur, arkitekt (HT 2017–HT 2018)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 447
i första hand
332
förstahandssökande per antagen
1,7
av de sökande var kvinnor
65 %

Arkitektprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför arkitektprogrammet på alla 3 lärosäten

Arkitektprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Lunds universitetLund · 1 197 sökande20,6721,301,40
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 351 sökande19,3520,001,35
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 447 sökande18,6020,351,35

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 18,60 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 447 sökande, varav 332 i första hand. Det blir 1,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.