
Antagningspoäng Chalmers tekniska högskola 29 program · HT 2026
Alla 29 program vid Chalmers tekniska högskola med antagningspoäng för betyg och högskoleprovet. HT 2026 hade programmen sammanlagt 35 740 sökande. Flest sökande hade Tekniskt basår (3 973). Högst krav på högskoleprovet hade Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram) med 1,75. Högst betygskrav hade Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) med 21,58.
Antagningspoäng för alla 29 program vid Chalmers tekniska högskola HT 2026
29 program
| Program | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|
| Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknikGöteborg · HT 2026 · 1 054 sökande | 17,65 | 1,25 | 1 054 |
| ArkitekturGöteborg · HT 2026 · 1 447 sökande | 18,60 | 1,35 | 1 447 |
| Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 051 sökande | 21,35 | 1,70 | 1 051 |
| Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 538 sökande | 19,64 | 1,50 | 1 538 |
| Bioteknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 255 sökande | 20,89 | 1,60 | 1 255 |
| Datateknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 509 sökande | 18,44 | 1,45 | 1 509 |
| Datateknik (högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 907 sökande | 17,35 | 1,30 | 907 |
| Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 852 sökande | 19,32 | 1,55 | 852 |
| Elektroteknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 295 sökande | 19,64 | 1,55 | 1 295 |
| Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 775 sökande | 18,01 | 1,40 | 775 |
| Fartygsbefäl klass VII: behörighetsgivande praktikårGöteborg · HT 2026 · 87 sökande | 16,97 | 1,20 | 87 |
| Globala system (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 699 sökande | 19,69 | 1,55 | 699 |
| Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 2 869 sökande | 21,45 | 1,75 | 2 869 |
| Informationsteknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 802 sökande | 17,75 | 1,30 | 802 |
| Internationell logistikGöteborg · HT 2026 · 855 sökande | 17,34 | 1,20 | 855 |
| Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 2 651 sökande | 20,16 | 1,55 | 2 651 |
| Medicinteknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 130 sökande | 19,81 | 1,50 | 1 130 |
| Mekatronik (högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 845 sökande | 18,54 | 1,40 | 845 |
| Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 361 sökande | 18,70 | 1,40 | 1 361 |
| Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 830 sökande | 17,80 | 1,35 | 830 |
| Sjöbefäl klass VIIGöteborg · HT 2026 · 239 sökande | Alla | Alla | 239 |
| SjöingenjörGöteborg · HT 2026 · 516 sökande | 15,60 | 1,05 | 516 |
| SjökaptenGöteborg · HT 2026 · 467 sökande | 12,41 | Alla | 467 |
| Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 144 sökande | 20,14 | 1,55 | 1 144 |
| Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 1 452 sökande | 21,58 | 1,75 | 1 452 |
| Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 843 sökande | 19,79 | 1,50 | 843 |
| Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)Göteborg · HT 2026 · 960 sökande | 21,30 | 1,70 | 960 |
| Tekniskt basårGöteborg · HT 2026 · 3 973 sökande | – | 1,30 | 3 973 |
| Tekniskt basår på distansDistans, Göteborg · HT 2026 · 2 334 sökande | – | 1,25 | 2 334 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Siffrorna är från HT 2026 för de program som hade antagning då, annars från programmets senaste termin, urval 2 när det finns. Klicka på ett program för alla terminer sedan 2008, urval 1 och sökande.
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.
Om antagningen till Chalmers tekniska högskola
Du söker till Chalmers tekniska högskola på antagning.se, precis som till alla andra lärosäten. Har du både gymnasiebetyg och ett resultat från högskoleprovet placeras du i flera urvalsgrupper samtidigt, och det räcker att du kommer in i en av dem. Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet.
Vanliga frågor
Vilket program vid Chalmers tekniska högskola har högst antagningspoäng?
HT 2026 hade Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram) högst krav på högskoleprovet, 1,75. Högst betygskrav hade Teknisk fysik (civilingenjörsprogram), 21,58. Siffrorna gäller urval 2.
Vad krävs på högskoleprovet för att komma in på Chalmers tekniska högskola?
Det beror på programmet. HT 2026 krävdes mellan 1,05 och 1,75 på högskoleprovet, och på 2 av 29 program kom alla behöriga in med provet. Antagningspoängen för varje program finns i tabellen ovan.