Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,35 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,35av 22,50
Högskoleprovet1,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,97 · 46 antagna · 3,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,35, HP 1,70

Vad betyder 1,70? 1,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 2,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,601,701,801,902,0020082011201420172020202320262008: 1,702009: 1,802010: 1,902011: 1,902012: 1,802013: 1,852014: 1,852015: 1,802016: 1,802017: 1,802018: 1,752019: 1,802020: 1,752021: 1,802022: 1,802023: 1,702024: 1,702025: 1,752026: 1,70
Gymnasiebetyg (BI)
21,0021,5022,0022,502010201320162019202220262010: 22,212011: 22,302012: 22,002013: 21,912014: 22,102015: 21,722016: 22,402017: 21,602018: 21,882019: 21,932020: 22,002021: 22,082022: 21,982023: 21,772024: 21,612025: 21,352026: 21,35

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,3520,971,7046
HT 202521,3521,521,7545
HT 202421,6122,191,7048
HT 202321,7721,721,7049
HT 202221,9822,101,8043
HT 202122,0822,201,8045
HT 202022,0021,611,7548
HT 201921,9321,201,8046
HT 201821,8821,961,7545
HT 201721,6021,351,8047
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201622,4021,721,8041
HT 201521,7222,501,8040
HT 201422,1022,301,8540
HT 201321,9122,351,8548
HT 201222,0021,601,8044
HT 201122,3022,501,9037
HT 201022,2122,501,9036
HT 2009––1,8037
HT 2008––1,7038

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Arkitektur och teknik (HT 2015–HT 2025); ARKITEKTUR OCH TEKNIK (HT 2008–HT 2024); Arkitektur och teknik, arkitekt/civilingenjör (HT 2017–HT 2018)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 051
i första hand
213
förstahandssökande per antagen
3,8
av de sökande var kvinnor
52 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 21,35 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 051 sökande, varav 213 i första hand. Det blir 3,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026, och 2,0 % av provdeltagarna nådde dit.