Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,64 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,64av 22,50
Högskoleprovet1,50av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,47 · 150 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,64, HP 1,50

Vad betyder 1,50? 1,50 på högskoleprovet motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 7,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,50? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,201,401,6020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 1,102010: 1,302011: 1,302012: 1,402013: 1,352014: 1,502015: 1,452016: 1,402017: 1,452018: 1,452021: 1,252022: 1,202023: 1,252024: 1,352025: 1,452026: 1,50
Gymnasiebetyg (BI)
17,5018,0018,5019,0019,5020,0020,502010201320162019202220262010: 19,402011: 18,502012: 18,902013: 19,102014: 19,802015: 19,332016: 19,322017: 19,012018: 18,542019: 19,012020: 18,962021: 18,612022: 18,492023: 18,052024: 18,442025: 19,002026: 19,64

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,6419,471,50150
HT 202519,0018,651,45153
HT 202418,4417,921,35153
HT 202318,0517,551,25153
HT 202218,4917,681,20150
HT 202118,6117,441,25150
HT 202018,9618,70–129
HT 201919,0117,40–121
HT 201818,5417,821,45102
HT 201719,0118,201,4591
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,3217,751,4096
HT 201519,3317,971,4591
HT 201419,8018,671,5085
HT 201319,1018,201,35103
HT 201218,9016,501,40102
HT 201118,5019,401,3096
HT 201019,4018,721,3090
HT 2009––1,1092
HT 2008––Alla86

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: AUTOMATION OCH MEKATRONIK, CIVILINGENJÖR (HT 2010–HT 2024); Automation och mekatronik, civilingenjör (HT 2015–HT 2019); CIVILING. AUTOMATION OCH MEKATRONIK (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 538
i första hand
280
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
17 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 19,64 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 538 sökande, varav 280 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,50 i urval 2. Det motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026, och 7,2 % av provdeltagarna nådde dit.