Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Bioteknik (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,89 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,89av 22,50
Högskoleprovet1,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,94 · 90 antagna · 1,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,89, HP 1,60

Vad betyder 1,60? 1,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 4,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,201,401,6020082011201420172020202320262008: 1,202009: 1,302010: 1,502011: 1,402012: 1,102013: 1,302014: 1,452015: 1,552016: 1,402017: 1,552018: 1,502021: 1,552022: 1,452023: 1,452024: 1,502025: 1,602026: 1,60
Gymnasiebetyg (BI)
18,5019,0019,5020,0020,5021,0021,502010201320162019202220262010: 20,922011: 19,752012: 19,102013: 19,502014: 20,302015: 20,902016: 19,792017: 19,852018: 20,292019: 20,892020: 20,992021: 20,942022: 20,212023: 20,522024: 20,772025: 20,572026: 20,89

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Bioteknik (civilingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,8920,941,6090
HT 202520,5720,781,6085
HT 202420,7720,421,5090
HT 202320,5220,141,4580
HT 202220,2120,821,4571
HT 202120,9420,801,5569
HT 202020,9921,04–78
HT 201920,8920,94–77
HT 201820,2920,001,5089
HT 201719,8518,961,5584
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,7918,231,4084
HT 201520,9019,691,5577
HT 201420,3019,101,4582
HT 201319,5019,601,3086
HT 201219,1019,701,1086
HT 201119,7520,591,4085
HT 201020,9220,271,5065
HT 2009––1,3070
HT 2008––1,2080

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: BIOTEKNIK, CIVILINGENJÖR (HT 2010–HT 2024); Bioteknik, civilingenjör (HT 2015–HT 2019); CIVILING. BIOTEKNIK (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 255
i första hand
208
förstahandssökande per antagen
1,9
av de sökande var kvinnor
65 %

Civilingenjör i bioteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i bioteknik på alla 4 lärosäten

Civilingenjör i bioteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 255 sökande20,8920,941,60
Lunds universitetLund · 1 123 sökande21,4621,331,55
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 245 sökande20,4220,501,50
Umeå universitetUmeå · 409 sökande18,7517,341,25

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Bioteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 20,89 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Bioteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 255 sökande, varav 208 i första hand. Det blir 1,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Bioteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026, och 4,0 % av provdeltagarna nådde dit.