
Antagningspoäng Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg
HT 2026 krävdes 19,79 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 19,60 · 114 antagna · 0,9 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 19,79, HP 1,50
Vad betyder 1,50? 1,50 på högskoleprovet motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 7,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 1,50? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,79 | 19,60 | 1,50 | 4,00 | 114 | 843 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,58 | 1,40 | 4,00 | 91 | 837 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,79 | 19,60 | 1,50 | 4,00 | 145 | 843 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,58 | 1,40 | 4,00 | 130 | 837 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 843
- i första hand
- 134
- förstahandssökande per antagen
- 0,9
- av de sökande var kvinnor
- 51 %
Civilingenjör i teknisk kemi på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i teknisk kemi på alla 4 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 843 sökande | 19,79 | 19,60 | 1,50 | 843 |
| Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 793 sökande | 19,73 | 19,66 | 1,40 | 793 |
| MittuniversitetetSundsvall · 36 sökande | Alla | Alla | Alla | 36 |
| Umeå universitetDistans, Umeå · 226 sökande | Alla | Alla | Alla | 226 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 krävdes 19,79 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 hade programmet 843 sökande, varav 134 i första hand. Det blir 0,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 krävdes 1,50 i urval 2. Det motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026, och 7,2 % av provdeltagarna nådde dit.