Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Mekatronik (högskoleingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,54 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,54av 22,50
Högskoleprovet1,40av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,52 · 59 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,54, HP 1,40

Vad betyder 1,40? 1,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026. 11,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2015–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,801,001,201,4020152017201920212023202520262015: 1,252016: 1,152017: 1,152018: 1,252019: 1,152021: 1,002022: 1,002023: 0,952024: 1,152025: 1,302026: 1,40
Gymnasiebetyg (BI)
14,5015,5016,5017,5018,5020152017201920212023202520262015: 16,602016: 17,102017: 16,302018: 16,582019: 17,152020: 16,752021: 15,082022: 15,162023: 15,682024: 17,022025: 17,842026: 18,54

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Mekatronik (högskoleingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,5418,521,4059
HT 202517,8418,351,3059
HT 202417,0215,891,1559
HT 202315,6815,990,9561
HT 202215,1615,421,0065
HT 202115,0815,171,0075
HT 202016,7517,49–71
HT 201917,1516,861,1561
HT 201816,5816,371,2556
HT 201716,3015,371,1556
Visa 2 äldre terminer (HT 2015–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,1016,751,1554
HT 201516,6015,251,2566

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: MEKATRONIK, HÖGSKOLEINGENJÖR (HT 2020–HT 2024); Mekatronik, högskoleingenjör (HT 2015–HT 2019)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
845
i första hand
107
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
13 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Mekatronik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 18,54 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Mekatronik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 845 sökande, varav 107 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Mekatronik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026, och 11,6 % av provdeltagarna nådde dit.