Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 17,80 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg17,80av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,90 · 89 antagna · 1,0 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 17,78, HP 1,35

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2015–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,001,101,201,301,4020152017201920212023202520262015: 1,352016: 1,302017: 1,252018: 1,202019: 1,052021: 1,002022: 1,002023: 1,052024: 1,102025: 1,302026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
16,0016,5017,0017,5018,0018,5019,0020152017201920212023202520262015: 18,262016: 18,402017: 17,292018: 17,102019: 17,402020: 17,352021: 16,722022: 16,502023: 17,252024: 17,032025: 17,482026: 17,80

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202617,8017,901,3589
HT 202517,4817,701,30103
HT 202417,0317,071,10116
HT 202317,2517,501,05115
HT 202216,5016,741,00120
VT 2022–––3
HT 202116,7217,241,00130
HT 202017,3517,39–110
HT 201917,4016,651,05113
HT 201817,1017,441,20107
Visa 3 äldre terminer (HT 2015–HT 2017)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201717,2917,601,2598
HT 201618,4017,441,30101
HT 201518,2617,601,35110

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: SAMHÄLLSBYGGNADSTEKNIK, HÖGSKOLEINGENJÖR (HT 2020–HT 2024); Samhällsbyggnadsteknik, högskoleingenjör, senare del av program (EJ åk 1) (VT 2022); Samhällsbyggnadsteknik, högskoleingenjör (HT 2015–HT 2019)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
830
i första hand
116
förstahandssökande per antagen
1,0
av de sökande var kvinnor
42 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 17,80 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 830 sökande, varav 116 i första hand. Det blir 1,0 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.