
Antagningspoäng Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång historia Högskolan Dalarna, distans, Falun
VT 2026 krävdes 14,26 i betyg eller 0,20 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 14,29 · 18 antagna · 1,6 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 15,90, HP 0,45
Vad betyder 0,20? 0,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 42 rätt av 160 på provet våren 2026. 96,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 110 sökande, varav 19 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Vårterminer 2012–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2026 | 14,26 | 14,29 | 0,20 | Alla | 18 | 119 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 25 | 103 |
| VT 2024 | 11,21 | 13,40 | Alla | Ingen | 20 | 116 |
| VT 2023 | 14,83 | 15,15 | Alla | Ingen | 20 | 141 |
| VT 2022 | 15,78 | 15,94 | Alla | 4,00 | 20 | 202 |
| VT 2021 | 16,60 | 16,58 | 0,45 | 4,00 | 24 | 248 |
| VT 2020 | Alla | Alla | Alla | Alla | 25 | 143 |
| VT 2019 | Alla | 13,46 | Alla | Alla | 25 | 134 |
| VT 2012 | Inställt | |||||
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2026 | 15,90 | 17,86 | 0,45 | 3,50 | 18 | 119 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 45 | 103 |
| VT 2024 | 13,83 | 15,79 | Alla | Ingen | 22 | 116 |
| VT 2023 | 15,85 | 17,53 | 0,45 | 3,50 | 22 | 141 |
| VT 2022 | 17,40 | 16,98 | 0,45 | 4,00 | 22 | 202 |
| VT 2021 | 17,20 | 17,35 | 0,65 | 4,00 | 28 | 248 |
| VT 2020 | 12,70 | 15,24 | Alla | Alla | 30 | 143 |
| VT 2019 | 14,69 | 14,04 | Alla | 4,00 | 30 | 134 |
| VT 2012 | Inställt | |||||
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 - Historia (VT 2019–VT 2020); Ämneslärarprogrammet - inriktning grundskolans årskurs 7-9 - Historia (VT 2012)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: LinneaHinz, CC0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande VT 2026
- sökande
- 119
- i första hand
- 28
- förstahandssökande per antagen
- 1,6
- av de sökande var kvinnor
- 64 %
Ämneslärarprogrammet – årskurs 7–9 på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför ämneslärarprogrammet – årskurs 7–9 på alla 70 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitetGöteborg · 196 sökande | 16,52 | 18,16 | 1,15 | 196 |
| Stockholms universitetStockholm · 159 sökande | 18,90 | 15,85 | 0,85 | 159 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 271 sökande | 16,38 | 18,49 | 0,80 | 271 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 265 sökande | 15,88 | 16,63 | 0,65 | 265 |
| Stockholms universitetStockholm · 108 sökande | 16,20 | 14,20 | 0,60 | 108 |
| Stockholms universitetStockholm · 128 sökande | 16,67 | 17,08 | 0,40 | 128 |
| Stockholms universitetStockholm · 80 sökande | 16,06 | 14,16 | 0,40 | 80 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 208 sökande | 15,60 | 15,31 | 0,40 | 208 |
| Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH)Stockholm · 341 sökande | 15,21 | 15,82 | 0,40 | 341 |
| Stockholms universitetStockholm · 61 sökande | 14,06 | 15,49 | 0,40 | 61 |
| Stockholms universitetStockholm · 88 sökande | 15,04 | 13,76 | 0,35 | 88 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 111 sökande | 16,29 | 15,55 | 0,25 | 111 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång historia vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 krävdes 14,26 i betyg eller 0,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång historia vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 hade programmet 119 sökande, varav 28 i första hand. Det blir 1,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång historia vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 krävdes 0,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 42 rätt av 160 på provet våren 2026, och 96,5 % av provdeltagarna nådde dit.