Byggnaden Frigg vid Högskolan i Gävle, en före detta kasern

Antagningspoäng Sjuksköterskeprogrammet Högskolan i Gävle

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 16,15 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg16,15av 22,50
Högskoleprovet0,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 16,67 · 110 antagna · 2,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 16,51, HP 0,65

Vad betyder 0,60? 0,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026. 75,7 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 0,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 298 sökande, varav 224 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,200,400,600,8020082011201420172020202320262008: 0,802009: 0,602010: 0,802011: 0,802012: 0,602013: 0,602014: 0,602015: 0,702016: 0,652017: 0,552018: 0,402019: 0,352020: 0,252021: 0,452022: 0,552023: 0,402024: 0,452025: 0,402026: 0,50
Gymnasiebetyg (BI)
13,0014,0015,0016,0017,002011201420172020202320262011: 16,102012: 16,002013: 16,462014: 15,802015: 16,402016: 15,602017: 14,692018: 13,832019: 13,452020: 14,102021: 14,992022: 15,052023: 14,672024: 13,852025: 14,402026: 14,37

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Sjuksköterskeprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202616,1516,670,60110
VT 202614,3715,880,5073
HT 202515,5115,990,50110
VT 202514,4015,100,4073
HT 202414,6115,250,45110
VT 202413,8515,170,4573
HT 202315,2515,400,50110
VT 202314,6714,990,4073
HT 202215,2715,820,50110
VT 202215,0516,000,5573
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202116,7716,460,6095
VT 202114,9915,930,4570
HT 202015,7016,070,35120
VT 202014,1015,130,2570
HT 201915,3115,200,45120
VT 201913,4514,250,3570
HT 201815,1015,060,45120
VT 201813,8315,180,4070
HT 201715,5015,820,60120
VT 201714,6915,390,5570
HT 201615,6016,060,70120
VT 201615,6016,080,6570
HT 201516,5016,760,75105
VT 201516,4016,330,7060
HT 201416,6016,700,70105
VT 201415,8015,880,6054
HT 201316,7016,720,70100
VT 201316,4616,140,6050
HT 201217,4016,600,8095
VT 201216,0016,000,6050
HT 201117,3016,590,6085
VT 201116,1016,260,8050
HT 201017,0916,540,7090
VT 2010––0,8044
HT 2009––0,7095
VT 2009––0,6055
HT 2008––0,7095
VT 2008––0,8050

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Joshua06, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 510
i första hand
338
förstahandssökande per antagen
2,8
av de sökande var kvinnor
83 %

Sjuksköterskeprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför sjuksköterskeprogrammet på alla 49 lärosäten

Sjuksköterskeprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Lunds universitetLund · 3 381 sökande19,7519,801,25
Göteborgs universitetGöteborg · 3 914 sökande19,0519,151,20
Sophiahemmet HögskolaStockholm · 4 512 sökande18,0818,691,20
Uppsala universitetUppsala · 4 108 sökande18,6919,051,10
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 2 188 sökande18,4618,971,05
Karolinska institutet (KI)Huddinge · 5 122 sökande18,4018,741,05
Malmö universitetMalmö · 3 221 sökande18,2318,450,95
Högskolan i HalmstadHalmstad · 1 950 sökande17,6717,650,90
Marie Cederschiöld HögskolaStockholm · 3 466 sökande16,8517,450,90
Högskolan KristianstadKristianstad · 1 373 sökande17,2117,200,85
Umeå universitetUmeå · 1 358 sökande17,0217,050,85
Röda korsets högskolaHuddinge · 3 698 sökande16,9817,410,85

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle?

HT 2026 krävdes 16,15 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle?

HT 2026 hade programmet 1 510 sökande, varav 338 i första hand. Det blir 2,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle?

HT 2026 krävdes 0,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026, och 75,7 % av provdeltagarna nådde dit.