Huvudentrén till Karlstads universitet

Antagningspoäng IT, projektledning och affärssystem Karlstads universitet, distans

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,95 i betyg eller 1,25 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,95av 22,50
Högskoleprovet1,25av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,56 · 30 antagna · 10,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,64, HP 1,30

Vad betyder 1,25? 1,25 på högskoleprovet motsvarar ungefär 113 rätt av 160 på provet våren 2026. 20,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,25? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,500,700,901,101,302008201820202022202420262008: alla behöriga antogs2017: 1,052018: 0,902019: 0,902020: 0,552021: 0,902022: 0,802023: 0,652024: 0,752025: 0,852026: 1,25
Gymnasiebetyg (BI)
15,0016,0017,0018,0019,002017201920212023202520262017: 17,202018: 16,982019: 17,432020: 16,862021: 16,612022: 16,002023: 15,542024: 16,412025: 16,772026: 18,95

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för IT, projektledning och affärssystem
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,9519,561,2530
VT 2026–––0
HT 202516,7716,700,8570
HT 202416,4116,500,75110
HT 202315,5416,060,65105
HT 202216,0017,450,8090
HT 202116,6117,180,9065
HT 202016,8617,500,5575
HT 201917,4317,620,9065
HT 201816,9816,970,9045
Visa 2 äldre terminer (HT 2008–HT 2017)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201717,2016,811,0540
HT 2008––Alla35

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Karlstad University, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 027
i första hand
341
förstahandssökande per antagen
10,7
av de sökande var kvinnor
54 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på IT, projektledning och affärssystem vid Karlstads universitet?

HT 2026 krävdes 18,95 i betyg eller 1,25 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker IT, projektledning och affärssystem vid Karlstads universitet?

HT 2026 hade programmet 2 027 sökande, varav 341 i första hand. Det blir 10,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för IT, projektledning och affärssystem vid Karlstads universitet?

HT 2026 krävdes 1,25 i urval 2. Det motsvarar ungefär 113 rätt av 160 på provet våren 2026, och 20,5 % av provdeltagarna nådde dit.