Huvudentrén till Karlstads universitet

Antagningspoäng Juristprogrammet Karlstads universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,05 i betyg eller 1,25 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,05av 22,50
Högskoleprovet1,25av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,30 · 130 antagna · 2,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,31, HP 1,25

Vad betyder 1,25? 1,25 på högskoleprovet motsvarar ungefär 113 rätt av 160 på provet våren 2026. 20,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,25? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2017–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,101,201,302017201920212023202520262017: 1,252018: 1,252019: 1,202021: 1,202022: 1,152023: 1,152024: 1,152025: 1,202026: 1,25
Gymnasiebetyg (BI)
19,5020,0020,5021,002017201920212023202520262017: 20,002018: 19,952019: 19,952020: 20,422021: 20,312022: 19,902023: 19,952024: 19,752025: 19,952026: 20,05

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Juristprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,0520,301,25130
HT 202519,9520,361,20150
HT 202419,7520,181,15170
HT 202319,9519,901,15150
HT 202219,9020,261,15150
HT 202120,3120,341,20130
HT 202020,4220,26–130
HT 201919,9520,101,20140
HT 201819,9520,101,25120
HT 201720,0020,051,2590

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Karlstad University, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
4 147
i första hand
399
förstahandssökande per antagen
2,7
av de sökande var kvinnor
73 %

Juristprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför juristprogrammet på alla 7 lärosäten

Juristprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Lunds universitetLund · 6 715 sökande21,8221,801,60
Uppsala universitetUppsala · 7 258 sökande21,5621,301,50
Göteborgs universitetGöteborg · 6 582 sökande20,8020,831,40
Stockholms universitetStockholm · 7 469 sökande20,6820,581,40
Örebro universitetÖrebro · 4 783 sökande20,2120,371,25
Karlstads universitetKarlstad · 4 147 sökande20,0520,301,25
Umeå universitetUmeå · 3 480 sökande19,9020,201,25

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Juristprogrammet vid Karlstads universitet?

HT 2026 krävdes 20,05 i betyg eller 1,25 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Juristprogrammet vid Karlstads universitet?

HT 2026 hade programmet 4 147 sökande, varav 399 i första hand. Det blir 2,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Juristprogrammet vid Karlstads universitet?

HT 2026 krävdes 1,25 i urval 2. Det motsvarar ungefär 113 rätt av 160 på provet våren 2026, och 20,5 % av provdeltagarna nådde dit.