Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i farkostteknik Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,04 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,04av 22,50
Högskoleprovet1,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,48 · 112 antagna · 3,2 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,46, HP 1,65

Vad betyder 1,60? 1,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 4,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,101,301,501,7020082011201420172020202320262008: 1,002009: 1,102010: 1,002011: 1,002012: 1,302013: 1,202014: 1,202015: 1,302016: 1,302017: 1,352018: 1,252019: 1,302020: 1,302021: 1,302022: 1,402023: 1,352024: 1,402025: 1,552026: 1,60
Gymnasiebetyg (BI)
17,5018,5019,5020,5021,502010201320162019202220262010: 18,202011: 18,922012: 19,502013: 18,902014: 18,902015: 20,052016: 19,252017: 18,752018: 18,652019: 19,062020: 19,432021: 20,492022: 20,212023: 20,102024: 19,942025: 20,562026: 21,04

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i farkostteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,0420,481,60112
HT 202520,5619,921,55115
HT 202419,9419,581,40145
HT 202320,1020,551,35135
HT 202220,2119,691,4095
HT 202120,4919,491,30108
HT 202019,4318,701,30106
HT 201919,0617,541,30106
HT 201818,6517,861,25130
HT 201718,7518,151,35100
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,2517,111,30118
HT 201520,0517,341,30129
HT 201418,9019,021,20115
HT 201318,9018,301,20120
HT 201219,5017,981,30120
HT 201118,9217,901,00120
HT 201018,2017,041,00120
HT 2009––1,10130
HT 2008––1,00125

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsutb i farkostteknik (HT 2008–HT 2014)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 539
i första hand
363
förstahandssökande per antagen
3,2
av de sökande var kvinnor
17 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 21,04 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 1 539 sökande, varav 363 i första hand. Det blir 3,2 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026, och 4,0 % av provdeltagarna nådde dit.