
Antagningspoäng Kungl. Tekniska högskolan (KTH) 35 program · HT 2026
Alla 35 program vid Kungl. Tekniska högskolan med antagningspoäng för betyg och högskoleprovet. HT 2026 hade programmen sammanlagt 45 274 sökande. Flest sökande hade Tekniskt basår, Campus Valhallavägen (3 674). Högst krav på högskoleprovet hade Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi med 1,80. Högst betygskrav hade Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik med 22,40.
Antagningspoäng för alla 35 program vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026
35 program
| Program | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|
| ArkitektutbildningStockholm · HT 2026 · 1 351 sökande | 19,35 | 1,35 | 1 351 |
| Civilingenjör och lärareStockholm · HT 2026 · 625 sökande | 17,75 | 1,15 | 625 |
| Civilingenjörsutbildning i bioteknikStockholm · HT 2026 · 1 245 sökande | 20,42 | 1,50 | 1 245 |
| Civilingenjörsutbildning i datateknikStockholm · HT 2026 · 1 993 sökande | 20,57 | 1,55 | 1 993 |
| Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningStockholm · HT 2026 · 1 597 sökande | 19,90 | 1,50 | 1 597 |
| Civilingenjörsutbildning i elektroteknikStockholm · HT 2026 · 1 651 sökande | 21,15 | 1,60 | 1 651 |
| Civilingenjörsutbildning i energi och miljöStockholm · HT 2026 · 932 sökande | 19,01 | 1,35 | 932 |
| Civilingenjörsutbildning i farkostteknikStockholm · HT 2026 · 1 539 sökande | 21,04 | 1,60 | 1 539 |
| Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiStockholm · HT 2026 · 3 539 sökande | 21,82 | 1,80 | 3 539 |
| Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhetStockholm · HT 2026 · 802 sökande | 19,53 | 1,40 | 802 |
| Civilingenjörsutbildning i informationsteknikStockholm · HT 2026 · 1 172 sökande | 20,00 | 1,45 | 1 172 |
| Civilingenjörsutbildning i maskinteknikStockholm · HT 2026 · 2 838 sökande | 20,72 | 1,55 | 2 838 |
| Civilingenjörsutbildning i materialdesignStockholm · HT 2026 · 781 sökande | 19,27 | 1,45 | 781 |
| Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknikHuddinge · HT 2026 · 982 sökande | 19,95 | 1,45 | 982 |
| Civilingenjörsutbildning i medieteknikStockholm · HT 2026 · 651 sökande | 19,05 | 1,35 | 651 |
| Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadStockholm · HT 2026 · 1 392 sökande | 18,70 | 1,35 | 1 392 |
| Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikStockholm · HT 2026 · 1 904 sökande | 22,40 | 1,80 | 1 904 |
| Civilingenjörsutbildning i teknisk kemiStockholm · HT 2026 · 793 sökande | 19,73 | 1,40 | 793 |
| Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikStockholm · HT 2026 · 1 217 sökande | 22,29 | 1,80 | 1 217 |
| Civilingenjörsutbildning öppen ingångStockholm · HT 2026 · 2 093 sökande | 21,41 | 1,70 | 2 093 |
| Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designStockholm · HT 2026 · 914 sökande | 16,77 | 1,05 | 914 |
| Högskoleingenjörsutbildning i datateknikStockholm · HT 2026 · 1 295 sökande | 18,85 | 1,35 | 1 295 |
| Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastrukturHuddinge · HT 2026 · 714 sökande | 17,55 | 1,15 | 714 |
| Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, FlemingsbergHuddinge · HT 2026 · 697 sökande | 18,39 | 1,20 | 697 |
| Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikStockholm · HT 2026 · 819 sökande | 17,66 | 1,15 | 819 |
| Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikStockholm · HT 2026 · 425 sökande | 16,77 | 1,05 | 425 |
| Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikHuddinge · HT 2026 · 561 sökande | 17,40 | 1,10 | 561 |
| Kandidatprogram, fastighet och finansStockholm · HT 2026 · 802 sökande | 18,57 | 1,30 | 802 |
| Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedlingStockholm · HT 2026 · 504 sökande | 16,98 | 1,15 | 504 |
| Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknikStockholm · HT 2026 · 954 sökande | 21,88 | 1,25 | 954 |
| Tekniskt basår, Campus FlemingsbergHuddinge · HT 2026 · 2 521 sökande | 18,33 | 1,20 | 2 521 |
| Tekniskt basår, Campus ValhallavägenStockholm · HT 2026 · 3 674 sökande | 20,15 | 1,40 | 3 674 |
| Tekniskt basår, Lärcentrum NorrtäljeNorrtälje · HT 2026 · 613 sökande | 17,85 | 1,25 | 613 |
| Tekniskt basår, Lärcentrum NynäshamnNynäshamn · HT 2026 · 674 sökande | 17,60 | 1,15 | 674 |
| Tekniskt basår, Lärcentrum SödertäljeSödertälje · HT 2026 · 1 010 sökande | 17,92 | 1,15 | 1 010 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Siffrorna är från HT 2026 för de program som hade antagning då, annars från programmets senaste termin, urval 2 när det finns. Klicka på ett program för alla terminer sedan 2008, urval 1 och sökande.
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.
Om antagningen till Kungl. Tekniska högskolan (KTH)
Du söker till Kungl. Tekniska högskolan på antagning.se, precis som till alla andra lärosäten. Har du både gymnasiebetyg och ett resultat från högskoleprovet placeras du i flera urvalsgrupper samtidigt, och det räcker att du kommer in i en av dem. Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet.
Vanliga frågor
Vilket program vid Kungl. Tekniska högskolan har högst antagningspoäng?
HT 2026 hade Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi högst krav på högskoleprovet, 1,80. Högst betygskrav hade Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik, 22,40. Siffrorna gäller urval 2.
Vad krävs på högskoleprovet för att komma in på Kungl. Tekniska högskolan?
Det beror på programmet. HT 2026 krävdes mellan 1,05 och 1,80 på högskoleprovet. Antagningspoängen för varje program finns i tabellen ovan.