Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 22,29 i betyg eller 1,80 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg22,29av 22,50
Högskoleprovet1,80av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 22,31 · 75 antagna · 3,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 22,40, HP 1,80

Vad betyder 1,80? 1,80 på högskoleprovet motsvarar ungefär 145 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 0,9 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,80? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2020–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,601,701,801,9020202021202220232024202520262020: 1,752021: 1,752022: 1,752023: 1,802024: 1,752025: 1,702026: 1,80
Gymnasiebetyg (BI)
21,5022,0022,5020202021202220232024202520262020: 22,102021: 22,342022: 22,202023: 22,232024: 22,082025: 22,312026: 22,29

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202622,2922,311,8075
HT 202522,3122,411,7075
HT 202422,0822,221,7585
HT 202322,2322,311,8070
HT 202222,2022,101,7565
HT 202122,3422,191,7565
HT 202022,1021,251,7551

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 217
i första hand
262
förstahandssökande per antagen
3,5
av de sökande var kvinnor
23 %

Civilingenjör i teknisk matematik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i teknisk matematik på alla 6 lärosäten

Civilingenjör i teknisk matematik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 217 sökande22,2922,311,80
Lunds universitetLund · 804 sökande21,7721,561,75
Uppsala universitetUppsala · 860 sökande21,6721,671,75
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 960 sökande21,3021,081,70
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 533 sökande20,7320,781,60
LinnéuniversitetetVäxjö · 100 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 22,29 i betyg eller 1,80 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 1 217 sökande, varav 262 i första hand. Det blir 3,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,80 i urval 2. Det motsvarar ungefär 145 rätt av 160 på provet våren 2026, och 0,9 % av provdeltagarna nådde dit.