Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning öppen ingång Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,41 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,41av 22,50
Högskoleprovet1,70av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,35 · 90 antagna · 2,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,61, HP 1,75

Vad betyder 1,70? 1,70 på högskoleprovet motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 2,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,70? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,201,401,601,8020082011201420172020202320262008: 1,102009: 1,302010: 1,302011: 1,402012: 1,502013: 1,452014: 1,502015: 1,502016: 1,502017: 1,502018: 1,452019: 1,452020: 1,452021: 1,502022: 1,502023: 1,452024: 1,552025: 1,652026: 1,70
Gymnasiebetyg (BI)
19,0019,5020,0020,5021,0021,5022,002010201320162019202220262010: 19,592011: 20,302012: 20,502013: 20,202014: 20,142015: 19,602016: 20,252017: 20,052018: 19,742019: 20,212020: 20,602021: 20,682022: 20,472023: 20,312024: 20,632025: 21,002026: 21,41

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning öppen ingång
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,4121,351,7090
HT 202521,0021,041,65108
HT 202420,6320,781,55160
HT 202320,3120,061,45165
HT 202220,4720,551,50125
HT 202120,6819,871,50133
HT 202020,6020,001,45136
HT 201920,2119,381,45126
HT 201819,7419,121,45142
HT 201720,0519,321,50141
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201620,2518,731,50153
HT 201519,6018,801,50153
HT 201420,1419,361,50150
HT 201320,2020,001,45145
HT 201220,5019,871,50130
HT 201120,3019,401,40132
HT 201019,5919,201,30130
HT 2009––1,30130
HT 2008––1,10120

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsutb. öppen ingång (HT 2010–HT 2014); Öppen ingång (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 093
i första hand
248
förstahandssökande per antagen
2,8
av de sökande var kvinnor
31 %

Civilingenjör, öppen ingång på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör, öppen ingång på alla 3 lärosäten

Civilingenjör, öppen ingång, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 2 093 sökande21,4121,351,70
Umeå universitetUmeå · 498 sökande18,5617,951,40
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 398 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 21,41 i betyg eller 1,70 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 2 093 sökande, varav 248 i första hand. Det blir 2,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,70 i urval 2. Det motsvarar ungefär 141 rätt av 160 på provet våren 2026, och 2,0 % av provdeltagarna nådde dit.