Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Högskoleingenjörsutbildning i datateknik Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,85av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,85 · 82 antagna · 2,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,48, HP 1,40

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,500,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: alla behöriga antogs2010: alla behöriga antogs2011: 0,602012: 1,202013: 1,252014: 1,202015: 1,352016: 1,352017: 1,402018: 1,302019: 1,302020: 1,152021: 1,252022: 1,252023: 1,152024: 1,252025: 1,352026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
14,5015,5016,5017,5018,5019,502010201320162019202220262010: 14,902011: 15,972012: 17,302013: 17,902014: 17,692015: 18,102016: 18,202017: 18,502018: 17,602019: 18,102020: 17,922021: 18,902022: 18,752023: 18,442024: 18,602025: 19,012026: 18,85

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,8518,851,3582
HT 202519,0118,471,3590
HT 202418,6018,561,25100
HT 202318,4418,101,15105
HT 202218,7518,601,25101
HT 202118,9017,701,25102
HT 202017,9217,991,15104
HT 201918,1018,571,3085
HT 201817,6017,641,3093
HT 201718,5018,551,4073
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,2017,301,3580
HT 201518,1017,911,3580
HT 201417,6917,441,2077
HT 201317,9017,721,2576
HT 201217,3017,321,2080
HT 201115,9716,840,6087
HT 201014,9014,71Alla85
HT 2009––Alla95
HT 2008––Alla58

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Högskoleingenjörsutbildning i datateknik, Kista (HT 2015–HT 2024); Högsk.ingenjörsutb i datateknik, Kista (HT 2008–HT 2014)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 295
i första hand
206
förstahandssökande per antagen
2,5
av de sökande var kvinnor
22 %

Högskoleingenjör i datateknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför högskoleingenjör i datateknik på alla 9 lärosäten

Högskoleingenjör i datateknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 295 sökande18,8518,851,35
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 907 sökande17,3517,901,30
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 622 sökande17,2716,601,15
Lunds universitetHelsingborg · 530 sökande17,1718,101,15
Örebro universitetÖrebro · 384 sökande15,2015,000,90
Högskolan VästTrollhättan · 362 sökande14,6114,350,60
Karlstads universitetKarlstad · 198 sökande13,1714,760,45
LinnéuniversitetetVäxjö · 186 sökandeAllaAllaAlla
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 132 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 1 295 sökande, varav 206 i första hand. Det blir 2,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.