Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Kandidatprogram, fastighet och finans Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,57 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,57av 22,50
Högskoleprovet1,30av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,27 · 66 antagna · 3,2 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,03, HP 1,30

Vad betyder 1,30? 1,30 på högskoleprovet motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026. 17,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,30? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,001,101,201,301,401,5020082011201420172020202320262008: 1,002009: 1,202010: 1,102011: 1,102012: 1,302013: 1,402014: 1,402015: 1,402016: 1,352017: 1,352018: 1,302019: 1,302020: 1,102021: 1,252022: 1,202023: 1,152024: 1,202025: 1,252026: 1,30
Gymnasiebetyg (BI)
16,5017,5018,5019,502010201320162019202220262010: 17,002011: 18,882012: 19,102013: 19,752014: 19,452015: 19,102016: 18,702017: 18,592018: 18,402019: 17,902020: 18,802021: 18,442022: 18,302023: 17,762024: 18,632025: 18,022026: 18,57

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Kandidatprogram, fastighet och finans
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,5719,271,3066
HT 202518,0219,711,2565
HT 202418,6319,941,2065
HT 202317,7619,481,1558
HT 202218,3019,241,2043
HT 202118,4419,161,2554
HT 202018,8020,111,1043
HT 201917,9018,351,3045
HT 201818,4019,401,3045
HT 201718,5919,951,3557
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,7019,731,3545
HT 201519,1020,371,4045
HT 201419,4519,851,4045
HT 201319,7520,001,4048
HT 201219,1020,381,3045
HT 201118,8818,651,1080
HT 201017,0017,581,1080
HT 2009––1,2070
HT 2008––1,0069

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
802
i första hand
213
förstahandssökande per antagen
3,2
av de sökande var kvinnor
37 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 18,57 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 802 sökande, varav 213 i första hand. Det blir 3,2 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,30 i urval 2. Det motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026, och 17,3 % av provdeltagarna nådde dit.