Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Tekniskt basår, Campus Flemingsberg Kungl. Tekniska högskolan, Huddinge

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,33 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,33av 22,50
Högskoleprovet1,20av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,95 · 280 antagna · 0,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,65, HP 1,20

Vad betyder 1,20? 1,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026. 24,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tekniskt basår, Campus Flemingsberg
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,3317,951,20280
VT 202616,7816,931,10155
HT 202518,1817,401,15195

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 521
i första hand
302
förstahandssökande per antagen
0,9
av de sökande var kvinnor
31 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 18,33 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 2 521 sökande, varav 302 i första hand. Det blir 0,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026, och 24,2 % av provdeltagarna nådde dit.