Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Tekniskt basår, Campus Valhallavägen Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,15 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,15av 22,50
Högskoleprovet1,40av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,84 · 285 antagna · 3,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,42, HP 1,45

Vad betyder 1,40? 1,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026. 11,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2010–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,001,101,201,301,401,502010201320162019202220262010: 1,102011: 1,102012: 1,202013: 1,202014: 1,302015: 1,302016: 1,302017: 1,302018: 1,252019: 1,252020: 1,202021: 1,202022: 1,202023: 1,252024: 1,302025: 1,352026: 1,40
Gymnasiebetyg (BI)
17,0018,0019,0020,002010201320162019202220262010: 17,392011: 17,652012: 18,542013: 18,702014: 18,702015: 19,102016: 19,192017: 18,802018: 18,802019: 18,852020: 19,352021: 18,992022: 18,882023: 19,112024: 19,432025: 19,662026: 20,15

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tekniskt basår, Campus Valhallavägen
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,1519,841,40285
HT 202519,6619,201,35290
HT 202419,4319,451,30280
HT 202319,1119,061,25250
HT 202218,8818,851,20250
HT 202118,9918,271,20250
HT 202019,3518,751,20250
HT 201918,8517,881,25250
HT 201818,8017,801,25250
HT 201718,8017,811,30250
Visa 7 äldre terminer (HT 2010–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,1918,401,30235
HT 201519,1018,201,30260
HT 201418,7017,601,30277
HT 201318,7017,911,20250
HT 201218,5418,401,20250
HT 201117,6516,901,10250
HT 201017,3916,601,10220

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Tekniskt basår, KTH Campus (HT 2016–HT 2024); Tekniskt basår, Campus (HT 2010–HT 2015)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
3 674
i första hand
1 312
förstahandssökande per antagen
3,9
av de sökande var kvinnor
33 %

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 20,15 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 3 674 sökande, varav 1 312 i första hand. Det blir 3,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026, och 11,6 % av provdeltagarna nådde dit.