Studenthuset på Campus Valla vid Linköpings universitet

Antagningspoäng Civilingenjör i maskinteknik Linköpings universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,16 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,16av 22,50
Högskoleprovet1,55av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,95 · 171 antagna · 1,6 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,16, HP 1,55

Vad betyder 1,55? 1,55 på högskoleprovet motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 5,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,55? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: 0,802009: 1,202010: 1,202011: 1,202012: 1,402013: 1,402014: 1,402015: 1,352016: 1,352017: 1,352018: 1,302019: 1,252020: 1,202021: 1,252022: 1,252023: 1,252024: 1,352025: 1,452026: 1,55
Gymnasiebetyg (BI)
18,0018,5019,0019,5020,0020,502010201320162019202220262010: 18,802011: 18,802012: 19,662013: 19,452014: 19,702015: 19,052016: 19,202017: 18,442018: 18,402019: 18,282020: 18,922021: 18,852022: 18,712023: 18,752024: 19,272025: 19,702026: 20,16

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjör i maskinteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,1619,951,55171
HT 202519,7019,491,45138
HT 202419,2719,101,35149
HT 202318,7517,401,25154
HT 202218,7119,201,25143
HT 202118,8518,851,25141
HT 202018,9218,801,20146
HT 201918,2817,601,25140
HT 201818,4018,131,30146
HT 201718,4418,701,35140
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,2017,801,35155
HT 201519,0518,441,35148
HT 201419,7018,711,40147
HT 201319,4519,201,40145
HT 201219,6619,251,40130
HT 201118,8018,061,20145
HT 201018,8019,101,20140
HT 2009––1,20130
HT 2008––0,80160

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsprogram i maskinteknik (HT 2019)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 201
i första hand
375
förstahandssökande per antagen
1,6
av de sökande var kvinnor
21 %

Civilingenjör i maskinteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i maskinteknik på alla 6 lärosäten

Civilingenjör i maskinteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Lunds universitetLund · 2 261 sökande21,0421,661,65
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 2 838 sökande20,7221,041,55
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 2 651 sökande20,1619,801,55
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 2 201 sökande20,1619,951,55
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 684 sökande17,0517,011,25
Karlstads universitetKarlstad · 540 sökande17,2017,971,20

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 20,16 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 hade programmet 2 201 sökande, varav 375 i första hand. Det blir 1,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 1,55 i urval 2. Det motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026, och 5,5 % av provdeltagarna nådde dit.